Türkiye'de uygulanan parlamenter sistem ile başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinin katılımcı demokrasi kavramı üzerinden analizi
Analysis of parliamentary system in Turkey, and presidential and semi-presidency systems in the context of participatory democracy concept
  1. Tez No: 490912
  2. Yazar: FATİH İCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan parlamenter sistem ile Amerika Birleşik Devletlerindeki başkanlık ve Fransa'da uygulanan yarı başkanlık sistemlerinin katılımcı demokrasi kavramı üzerinden analizi ele alınmıştır. Günümüz demokrasilerinin büyük bir çoğunluğu temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Halk sadece yöneticileri seçmekte ve seçim sonrası siyasete karışmamaktadır veya karışamamaktadır. Bu durumda siyasetçiler seçim zamanlarında halkı hatırlamakta seçim sonrası ise bürokrasinin, vesayet odaklarının ve dış güçlerin etkisiyle halkın isteklerini ikinci plana itebilmektedir. Katılımcı demokrasi, yönetimin halkın seçtiği temsilciler vasıtası ile gerçeklemesine karşı çıkmamakta ancak yöneticilerin seçim sonrasında kendisine oy veren veya oy vermeyen tüm halkın isteklerine cevap verebilir, açık, şeffaf, hesap verilebilir olan yönetme faaliyetlerini yerine getirmesini istemektedir. Bu da katılımcı demokrasi modelinin önemini arttırmaktadır. Tezde, demokrasi kavramı ve kökeni, demokrasi modelleri, katılımcı demokrasi temelinde ABD Başkanlık Sistemi, Fransa Yarı-Başkanlık Sistemi ve Türkiye Parlamenter Sistemi incelenmiştir. Tezde; nitel araştırma teknikleri (literatür tarama, gözlemde bulunma ve yorumlama/çıkarımda bulunma vb.) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, incelenen hükümet sistemlerinde katılımcı demokrasi çerçevesinde anayasal organlar ve halkın karar alma süreçlerine etkilerine yönelik birçok önemli sonuç elde edilmiştir. Bu da, günümüzün demokratik olduğunu ileri süren tüm yönetimlerinin, aslında katılımcı demokrasi niteliklerine sahip olmaları gerektiğini, en azından bunu yeniden gözden geçirerek değerlendirmelerini ortaya koymaktadır. Sivil toplumun güçlenmesi, hükümetleri eleştri alanlarının oluşması ve hükümetlerin de olabildiğince şeffaf olmaları katılımcı demokrasilerin devlet halk arasındaki ilişkilerin de olumlu yönde gelişmesine katkı yapacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of parliamentary system in Turkey, presidential system in the United States and semi-presidency systems in France in the context of participatory democracy concept was studied. A large majority of today's democracies are governed by representative democracy. The people are choosing only the representatives, and after the election they are not included in politics. In this case, the politicians remember the people at election times, after the elections, bureaucracy, tutelage focuses and external forces push people's desires to the second plan. Participatory democracy does not oppose the execution of the administration through the representatives elected by the people but it wants the administrators after the election to fulfill the open, transparent, accountable government activities that can respond to the requests of all the people who voted or not vote. This increases the importance of the participatory democracy model. In the thesis, the concept of democracy and its origin, models of democracy, participatory democracy on the basis of the US presidential system, semi-presidential system of France, and Parliamentary System in Turkey was examined. In the thesis; qualitative research techniques such as literature research, observation and interpretation were used. According to the results obtained in this study, in the examined government systems, many important results about the constitutional bodies, and the effects of the people's decision-making processes are obtained in the frame of participatory democracy. This reveals that all the governments that claim to be democratic today should have the qualifications of participatory democracy and at least reassess them. The strengthening of civil society, the creation of critical areas for governments and the transparency of governments as much as possible will contribute to the positive development of participatory democracies in relation to the people of the state.