Evli ve boşanmış bireylerin psikolojik dayanıklılıklarının karşılaştırılması
Comparison of the psychological resilience of married and divorced individuals
  1. Tez No: 490913
  2. Yazar: ELİF YAŞAYANLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli ve boşanmış bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini İzmir İli'ne bağlı Konak İlçesi içerisinde yaşayan 260 evli ve boşanmış birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ndan yararlanılmıştır. Veri analizinde, ölçekten elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için SPSS İstatistik programında parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında; cinsiyet değişkenine göre aile uyumu alt boyutunda, hem kadınlar hem de erkekler açısından, evli bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarında yaş değişkenine göre de evli ve boşanmış bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Evli ve boşanmış bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin medeni durum değişkenine göre kendilik algısı, gelecek algısı ve yapısal stil alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, sosyal yeterlilik, aile uyumu ve sosyal kaynaklar düzeylerinin boşanmış bireylere göre anlamlı olarak yüksek bir seviyede olduğu sonucu bulunmuştur. Ek olarak evli ve boşanmış bireylerin eğitim durumu, çocuk sayısı, çalışma durumu ve gelir düzeyi değişkenlerine göre farklı alt boyutlarda anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the psychological resilience levels of married and divorced individuals. The sample of this research consists of 260 married and divorced individuals who live in Konak, Izmir.“Resilience Scale for Adults”and“Personal Information Form”were used to obtain information. The data were analyzed through SPSS Statistical Programming with the help of Mann Whitney U Test in nonparametric tests. As a result of this research, it has been seen that there is a positive correlation between being married and resilience in gender scale in family cohesion sub-dimention. The findings point out that there are statistically and significantly positive correlation between age variables and resilience levels of married and divorced individuals. There are no interactions between marital status and resilience on perception of self, future of self and structured style sub-dimentions, but the findings showed that social competence, family cohesion and social resource levels of married individuals are statistically and significantly higher than those who are divorced. In addition, the results showed that there are correlation in educational status, number of children, employment status and the level of income variables of married and divorced individuals in different sub-dimentions.