Radikal sistektomi operasyonunun yaşlı hastalarda uygulanabilirliği
The feasibility of radical cystectomy operation in elderly patients
- Tez No: 491004
- Danışmanlar: UZMAN KUTAN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Radikal Sistektomi Operasyonunun Yaşlı Hastalarda Uygulanabilirliği Amaç: Bu çalışmada amacımız, izlenme sıklığı ileri yaşla birlikte artan mesane kanserinde, hasta yaşının tümör özellikleriyle olan ilişkisini araştırmak ve sistektomi sonrası onkolojik sonuçlara olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde mesane tümörü nedeniyle radikal sistektomi uygulanan 460 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar 70 yaş ve üstü Grup 1, 70 yaşın altı Grup 2 olmak üzere 2'ye ayrıldı. Gruplarda tümör patolojik özellikleri ve uzun dönem takip sonuçları karşılaştırıldı. Grup 1'de hasta sayısı 79 (%16.1) , grup 2'de hasta sayısı 381 (%83,9) idi. Grup 1'de yaş ortalaması 73,3±3,01 (70-85) yıl, Grup 2'de yaş ortalaması 58,3±7,47 (34-69) yıl olarak bulundu. Tüm hastaların (American Society of Anesthesiologists) ASA skoru 0,05). 1.ve 2.grupta perioperatif komplikasyon izlenme oranları %14,7 ve %17,5 idi(p=0,578). Beş yıllık hastalığa özgü sağkalım oranı 1. grupta %57,0 iken 2. grupta %51,6 idi. Hastalığa özgü ortalama sağkalım süreleri 1.grupta 71,68(±8,53) ay ve 2.grupta 82,05(±4,88) ay olarak tespit edildi(p=0,774). Beş yıllık genel sağkalım(GS) oranı 1. grupta %43,9 iken, 2.grupta %45,9 idi. Ortalama GS süresi 1. grupta 54,02±8,47 ay iken 2.grupta 69,25±4,97 aydı(p=0,254). Tüm gruplarda Cox regresyon testiyle sağkalımı istatistiksel olarak etkileyen faktörlerin patolojik tümör histolojisi(p=0,012) ve lenf nodu tutulumu(p=0,000) olduğu izlendi. Sonuç: Çalışmamızda yaşlı hastalarda mesane tümörü nedeniyle uygulanan radikal sistektominin onkolojik sonuçlar açısından erken yaşlarla benzer sonuçlar verdiğini tespit ettik. Bu nedenle hasta yaşının tek başına radikal sistektomiler için kontrendikasyon teşkil etmemesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study we aimed to investigate the relation between age and tumor characteristics and to evaluate oncologic results after radical cystectomy in bladder cancer which incidence increasing by age. Materials and Methods: We rewieved 460 patients retrospectively who underwent radical cystectomy. Patients were diveded into two groups; greater than or equal to 70 (group 1) and less than 70-year-old (group 2). We compared tumor pathological characteristics and results of the long term follow-up in both groups. The first group included 76(16,7%) patients and the second 379(83,3%). Mean age were 73,3±3,01 (70-85) in group 1 , and 58,3± 7,47 (34-69) in group 2. All of the patients (American Society of Anesthesiologists) ASA score is less than three and there was no risk for major surgery. Results: There were no any difference between pathological T stage(p=0,567), lymph nodes involvement(p=0,179), histological grade(p=0,567) in both groups. Perioperative mortality were 3,9% in group1 and 3,4% in group 2(p>0,05). Perioperative complication rates were 14,7% in group1 and 17,5% in group 2(p=0,578). Five years disease specific survival(DSS) rates were 57,0% in group 1 and 51,6% in group 2. The mean DSS periods were 82,05±4,88 months in group 1 and 71,68±8,53 months in group 2. Five years general survival rates were 43,9% in group 1, 45,9% in group 2. Mean general survival periods were; 54,02±8,47 in group 1 and 69,25±4,97 in group 2.