1915 yılına ait adliye ile ilgili bazı kanunların müzakereleri
- Tez No: 491003
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1979
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Demokrasinin doğuşu çeşitli aşamalardan sonra olmuştur. Türk toplumunda da dünyadaki gelişmelere paralel olarak; bu kültür ve yönetim anlayışı Osmanlı Devletinde gelişmeye başlamıştır. İkinci Meşrutiyetin ilanı ve kurulan meclisler bu bakımdan önemlidir. Bu çalışmanın amacı; 1- demokrasinin hoş görü ve ülke problemlerini tartışarak çözüme ulaşma ve halkın temsilinin nasıl yapıldığı konusunu incelemek, 2- günümüze ışık tutması bakımından, meclislerin nasıl çalıştığını ve seviyesini incelemek olmuştur.
Özet (Çeviri)
The birth of democracy has come after various stages. In parallel with the developments in the world in Turkish society; this understanding of culture and management has begun to develop in the Ottoman Empire. The declaration of the Second Constitutional Monarchy and the assembled councils are important in this respect. The purpose of this study is; 1-To examine the issue of how tolerance of democracy is achieved and how to reach solution by discussing country problems and representation of the people, 2- in terms of day-to-day shedding, to examine how parliaments work and their level.