Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde akut ve kronik kolesistit nedeni ile kolesistektomi ameliyatı yapılan hastaların klinik ve histopatolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and histopathological findings of acute and chronic cholecystitis patients who underwent cholecystectomy at Kafkas University Medicine Faculty General Surgery Clinic
  1. Tez No: 491005
  2. Yazar: MUSA SİNAN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT ANUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Akut ve Kronik Kolesistit Nedeni ile Kolesistektomi Ameliyatı Yapılan Hastaların Klinik ve Histopatolojik Bulgularının Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızın amacı kliniğimizde kolesistektomi ameliyatı yapılan akut ve kronik kolesistit hastalarının demografik özellikleri, laboratuvar, klinik ve ameliyat bulgularının irdelenmesi, klinik deneyimlerimizin bildirilmesi; etyopatogenezi net olarak ortaya konamamış safra kesesi kanserlerinde birçok araştırmacı tarafından öne sürülen metaplazi-displazi-karsinom sekansının Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde incelenmesidir. Materyal ve Metod: Ocak 2012 ve Ocak 2016 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde akut ve kronik kolesistit nedeni ile kolesistektomi ameliyatı yapılan 552 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar klinik bulguları değerlendirilirken kronik kolesistit grubu (Grup 1) ve akut kolesistit grubu (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalar arasında yaş ortalaması ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of clinical and histopathological findings of acute and chronic cholecystitis patients who underwent cholecystectomy at Kafkas University Medicine Faculty General Surgery Clinic Aim: The aim of this study is investigation of demographic, laboratory features and surgery findings of acute and chronic cholecystitis patients who underwent cholecystectomy. It is also aimed to report our clinical experience and examine metaplasia-dysplasia-carcinoma sequence at Northeastern Anatolia region, which was reported by several studies for gall bladder cancers with unknown etiology. Method and Material: 552 patients diagnosed with acute and chronic cholecystitis and underwent cholecystectomy at Kafkas University Medicine Faculty General Surgery Clinic between January 2012-2016 were admitted to this study. Patients were divided to two groups according to clinical findings. Chronic cholecystitis group was named as group one named acute cholecystitis group was named as group two. Results: There were no statistically significant differences between the subjects included in the study according to age and sex.