Psoriazisli hastalarda siklosporin tedavisinin ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and histopathological evaluation of cyclosporine treatment in patients with psoriasis
- Tez No: 491006
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLGÜN ATAKAN, PROF. DR. AYTAÇ GÖKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda Mart-Kasım 1991 tarihleri arasında Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakütesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı'na başvuran 15-64 (ortalama 41) yaşlarında çeşitli tiplerdeki 30 psoriazisli hastaya Cyc-A verilerek hem klinik etki ve tolerans hem de lezyonlarda histopatolojik olarak yaptığı değişiklikler ışık mikroskobunda incelendi. Hastalar 16 hafta süreyle takip edildi. Cyc-A dozu ilk 4 hafta boyunca 5 mg/kg-gün idi. 5. haftadan itibaren haftada bir 0,5 mg/kg-gün azaltılarak 9. haftadan sonra idame dozu olarak belirlenen 2,5 mg/kg-gün'e geçildi. Bu süre içinde hastalar ilk 4 hafta yatarak; 6. ,8. ,12.,16. haftalarda ayaktan takip edildiler. Tedavi öncesinde, 2. hafta sonunda ve 4. hafta sonunda lezyonlardan biyopsi alınarak hastaların durumu histopatolojik olarak değerlendirildi. 1zlem sırasında hastalarda PASI, kan basıncı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, lipid metabolizması, kan sayısı, kan şekeri, Cyc-A düzeyler ve yan etkiler değerlendirildi. Lezyonlarda iyileşmeyi gösteren PASI azalma yüzdesi tedavi sonunda anlamlı olarak artarak % 86 gibi bir degere ulaştı. Klinik gözleme göre psoriatik lezyonların özellikle ilk 4 haftada tedaviye hızlı cevap verdiği, histopatolojik de§işikliklerin ise bu kadar hızlı olmadıgı gözlendi. Ayrıca 2,5 mg/kg-gün gibi düşük bir dozun da tedavide yeterli olabileceği gözlendi. Laboratuvara yönelik yan etkilerin genellikle ilk 4 haftada yani 5 mg/kg-gün dozu alınırken görüldüğü, idame dozuna geçildiğinde bunların çoğunun kendiliğinden normal sınırlara döndüğü gözlendi. 5 mg/kg-gün ve 2,5 mg/kg-gün dozlarındaki yan etkilerde istatistiksel olarak da anlamlı fark bulundu. Çalışmamız kliniğin yanısıra histopatolojik olarak da iyileştirici etkileri nedeniyle Cyc-A'nın psoriazis tedavisinde başarıyla kullanılabilen önemli ve etkin bir tedavi yöntemi oldugunu gösterdi. ülkemizde dermatolojik hastalıklarda yeni kullanılmaya başlayan Cyc-A tedavisinin deri ve organizma üzerine olan muhtemel etkileri ileri dönemlerde yapılabilecek benzer araştırmalarla ortaya çıkarılabilir. Çalışmamız, bu yönde yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere katkısı yanında, psoriazisli hastalarda uygulanan Cyc-A tedavisinin deri üzerinde de etki ve yan etkilerinin anlaşılarak ortaya çıkarılması için yapılacak benzer çalışmalara yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cyc-A was given to 30 patients having various types of psoriasis 15-64 (average 41 years) who applied to Dermatology Department of Hacettepe University Medical Faculty Hospital in March – November 1991, and its clinical effect and tolerance and the histopathologic changes on lesions were examined by light microscope. Patients were examined for 16 weeks. Doze of Cyc-A was 5 mg / kg-day for the first 4 weeks. After week 5, the dose was reduced by 0.5 mg / kg-day per week, and after week 9, it was reduced to maintenance doze of 2.5 mg / kg-day. During this period, patients were observed as inpatient, and outpatient in 6th, 8th, 12th, 16th weeks. At the end of 2nd week and 4th week, biopsies were taken from the lesions and the status of the patients was evaluated histopathologically. PASI, blood pressure, kidney and liver function tests, lipid metabolism, blood count, blood sugar, Cyc-A levels and side effects were evaluated. The PASI reduction showing improvement in the lesions increased significantly at the end of treatment and reached to 86%. According to clinical observations, in the first 4 weeks, it was monitored that psoriatic lesions responded more quickly to treatment than histopathological changes. It was also observed that a low dose of 2.5 mg / kg-day could be sufficient for the treatment. It was observed that side effects to the laboratory were generally seen in the first 4 weeks when patients were given 5mg/kg-day of Cyc-A and most of them returned spontaneously to normal limits when patients were given maintenance doze of 2.5mg/kg-day of Cyc-A. There was a statistically significant difference in side effects at doses of 5 mg / kg-day and 2.5 mg / kg-day. Our study showed that Cyc-A is an important and effective treatment method successfully used in the treatment of psoriasis because of its histopathologically healing effects besides clinical. The possible effects of Cyc-A therapy on skin and organism, which are newly used in the treatment of dermatological diseases in our country, can be revealed by similar researches that can be done in the future periods. Besides the contribution to the information obtained from the researches conducted in this area, our study may be a guide to similar studies to be done in order to understand the effects and side effects of Cyc-A treatment on psoriasis patients.