Arabuluculuk anlaşmalarında icra edilebilirlik şerhi
Enforceability of agreements resulting from mediation
  1. Tez No: 491018
  2. Yazar: FERHAT BÜYÜKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Son yıllarda birçok ülkede ihtilaf taraflarınca uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak tercih edilmeye başlanan arabuluculuk yöntemi, ülkemizde“Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu”ile kanuni bir düzenlemeye kavuşmuştur. Kanun ile birlikte tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri özel hukuk uyuşmazlıklarının tarafların menfaatleri çerçevesinde hızlı, ucuz ve basit şekilde sona erdirilmesi amaçlanmıştır. Kanun kapsamında yürütülen arabuluculuk faaliyetinde, arabulucu olarak adlandırılan tarafsız ve bağımsız üçüncü kişi, taraflar arasındaki iletişimi canlı tutarak, tarafların uyuşmazlığı kendi kendilerine çözmelerine yardımcı olmaktadır. Arabuluculuk müzakereleri başarı ile sona erdiğinde tarafların hak ve borçlarını gösteren bir anlaşma belgesi düzenlenmekte ve bu belge arabulucu ve taraflarca imzalanmaktadır. Hazırlanan anlaşma belgesi, bu hali ile genel hükümlere tabi bir sözleşme niteliğindedir. Dolayısıyla anlaşma belgesinde kararlaştırılan hususların ifası ve icrası genel hükümlere göre gerçekleştirilmelidir. Taraflar isterlerse mahkemeden icra edilebilirlik şerhi talep ederek anlaşma belgesini, ilamlı icra takibine dayanak yapma imkânına sahiptirler. Böylece anlaşma belgesinde kararlaştırılan borçlar yerine getirilmediğinde, taraflar söz konusu anlaşma belgesine dayanılarak ilamlı icra takibi yapma imkânına sahip olmaktadırlar. Çalışmamızda anlaşma belgesine ilam niteliği kazandıran ve bir çekişmesiz yargı işlemi olan icra edilebilirlik şerhi verilmesi ve bunun sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The method of mediation, which has been an important subject for the legislators of many countries in recent years, has reached a legal order with the“Law on Mediation in Legal Disputes”in our country. With the law, it is aimed to end the private law disputes which can be freely saved by the parties on a fast, cheap and simple basis. In the mediation activity under the law, an impartial and independent third party, called the mediator, keeps the communication between the parties alive, helping the parties to resolve the dispute on their own. When mediation negotiations come to an end, an agreement document, showing the rights and obligations of the parties, is issued and this agreement is signed by the mediator and the parties. The prepared agreement document is a contract subject to general provisions of the law of obligations. Therefore, it shall be carried out according to the general provisions and general provisions of the articles agreed in the agreement document. In addition, if the parties wish, they may also request that the content of a written agreement resulting from mediation be made enforceable. The agreement document may be made enforceable by an authorized court decision in a non-contentious jurisdiction. The agreement document qualifies as a writ in the executability after the court decision. Thus, when the debts which is determined in the agreement resulting from mediation, are not fulfilled, the parties have the opportunity to take part in legal execution pursuant to the agreement document. In our work, it is intended to examine the process of the making enforceability of the agreement resulting from mediation which is a non-contentious jurisdiction and its consequences.