Singapur Sözleşmesi kapsamında arabuluculuk sonucunda yapılan milletlerarası sulh anlaşmalarının icra edilebilirliği
Result of mediation international peace agreements executability in the scope of the Singapore Convention
- Tez No: 799529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE GÜMÜŞLÜ TUNÇAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arabuluculuk, gelişen dünya düzeninde yaşanacak uyuşmazlıkları en kısa zamanda çözüme kavuşturabilecek bir alternatif çözüm yollarından birisidir. Arabuluculuk sonucu yapılan milletlerarası nitelik taşıyan sulh anlaşmalarının başta devletlerde icra edilebilirliğini sağlamak üzere“Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Uluslararası Sulh Anlaşmalarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”kabul edilmiştir. Singapur Sözleşmesi olarak da bilinen bu sözleşme, alternatif çözüm yöntemlerinden biri olan arabuluculuğun milletlerarası platformda geliştirilmesini sağlayacak bir sözleşme olarak görülmektedir. Bu çalışma ile Singapur Sözleşmesinin uygulamada yaşanabilecek fayda ve eksikleri incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mediation is one of the alternative solutions that can resolve disputes to be experienced in the developing world order as soon as possible.“United Nations Convention on International Settlement Agreements Resulting from Mediation”was adopted in order to ensure the enforceability of international peace agreements concluded as a result of mediation, primarily in states. This contract, also known as the Singapore Convention, is seen as a contract that will enable the development of mediation, which is one of the alternative resolution methods, on an international platform. With this study, the benefits and shortcomings of the Singapore Convention will be tried to be examined.