Tavşan latissimus dorsi kas ada flebi modelinde iskemi ve reperfüzyon hasarının histokimyasal analiz yöntemi ile monitörizasyonu
Monitarization of ischemia-reperfusion injury with biochemical analysis method in rabbit latissimus dorsi island muscle flap
  1. Tez No: 49103
  2. Yazar: GÖKHAN ADANALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEM YORMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Serbest vaskülarize kas transferlerinden sonra aktardan kas, aktarıldığı bölgede hemen her zaman gömülü olarak kaldığından dolayı kas flebi kan dolaşımının monitorizasyonunda halen güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Günümüzde ideal olarak nitelendirilebilecek özelliklere sahip tek bir yöntemden söz etmek mümkün değildir. Mevcut literatür verilerine dayanarak yaptığımız bu deneysel çalışmada tavşan latissimus dorsi (LD) kas ada flebinde biyokimyasal analiz yöntemi ile iskemi-reperfuzyon hasarının monitorizasyonu amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada toplam 20 adet beyaz erişkin Yeni Zelenda tavşanı kullanıldı. Her bir tavşanda 8x16 cm. boyutlarında planlanan ve torakodorsal arter, ven ve sinir pediküllü olarak kaldırılan latissimus dorsi kas ada flebi kullanıldı. İki ayrı çalışma grubu oluşturuldu. Latissimus dorsi kas ada flepleri, bir grupta 2 saat iskemiyi takiben 24 saatlik reperfuzyona bırakılırken, diğer grupta ise 4 saat iskemiyi takiben 24 saatlik reperfuzyona bırakıldı. Kas ada flebinde oluşan iskemi-reperfuzyon hasan; aspartat arninotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), laktık dehidrogenaz (LDH), LDH-5 izoenzim, kreatin kinaz (CK), CK-MM izoenzim biyokimyasal belirleyicüerinin serum düzeylerindeki artış ve aktivitelerindeki zamana bağlı değişiklikler ile alman seri biyopsilerin histolojik değerlendirilmesi ile araştırıldı. Deney sonuçlan değerlendirildiğinde, serum AST, LDH, LDH-5 izoenzim biyokimyasal belirleyicilerinin iskeminin erken döneminden itibaren anlamh olarak arttığı ve dolayısıyla kas flebi monitorizasyonunda güvenilir birer 51belirleyici oldukları kanısına varılmıştır. Ayrıca, iskemi süresi uzadıkça kasta oluşan hasarın derecesinin arttığı, biyokimyasal belirleyicilerin serum düzeylerindeki artış ve zamana bağlı aktivite değişiklikleri ile histolojik bulgular arasında da hasamı derecesiyle uyumlu bir korelasyon olduğu saptandı. Bu veriler ışığında, biyokimyasal analiz yönteminin kas fleplerinin monitörizasyonunda postoperatif erken dönemden itibaren cerrahı yönlendirebilecek, uygulanabilirliği kolay, ucuz ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY After free vascularized muscle flap transfers as the transferred muscle remains buried in the recipient site, many problems occur in monitoring of the blood flow of the muscle flap. Today, it is not possible to define a ideal method which has all the required features. In this study, based on the literature data it was aimed to monitor ischemia-reperfusion injury to the rabbit latissimus dorsi (LD) island muscle flap by using biochemical analysis method. In this experimental study, 20 adult White New Zealand rabbits were used. On each rabbit 8x16 cm sized thoracodorsal artery, vein and nerve pedicled latissimus dorsi island muscle flap was planned and elevated, then rabbits were separated into two experimental groups. In the first group following 2 hours ischemia 24 hours reperfusion was performed and the second group was exposed to the 24 hours reperfusion after 4 hours ischemia in latissimus dorsi island muscle flaps. Ischemia-reperfusion injury in muscle flap was investigated via increase in serum levels and changes in activities depending on time course of biochemical markers; aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactic dehydrogenase (LDH), LDH-5 isoenzym, creatine kinase (CK), CK-MM isoenzym, and histological evaluation of the serial biopsies. As a result of the evaluation of the experimental data, we concluded that only three of the biochemical indicators serum levels1 increased significantly 53beginning from the early period of the ischemia. These were AST, LDH, LDH- 5 isoenzym. Therefore, these biochemical markers were proved themselves as a safe markers for muscle flap monitorization. Furthermore, it was found that when the ischemia period increases the degree of the muscle injury increases. And also there is a concordant correlation between the degree of the muscle injury and both increase in serum levels and changes in activities depending on time course of biochemical markers and histological data. By the help of the data gathered from this experimental study, it was concluded that biochemical analysis could be an promising method which is easily applicable from the beginning of the early postoperative period, safe, cheap, efficient and effective. 54