Acı tadı algılama duyusunun papilla sircumvallatae sayısı ile ilişkisi
- Tez No: 49106
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doktora Tezi ACÎ TADÎ ALGILAMA DUYUSUNUN PAPİLLA CİRCUMVALLATAE SAYİSİ İLE İLİŞKİSİ Ayfer MAVİ Gaziantep Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anatomi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Orhan CEYHAN ÖZET Bu çalışma acı biberi çok seven ve yiyen Gazianteplilerin acı tadı algılama ve tanmlama eşikleri ile acı tadı alan papillae circumvailaîae'ın sayılan arasındaki ilişkiyi saptamak amacı ile yapılmıştır. Yaşlan 17-85 arasında olan 87 gönüllü denek araştırmamıza katılmıştır. Bu deneklerden 33 tanesi Gaziantep'ti değildi ve bunlar en fazla 1 yıldır Gaziantep'de yaşıyordu. Papillae circumvailatae abeslank ve ışık kaynağı yardımı ile doğrudan gözlenerek sayılmıştır. Acı tadı algılama ve tanımlama eşikleri Henkin'in Üç Damla Baskın Seçim Metodu ( Henkin Three Drop Forced-Choice Method) ile quinine sülfat kullanılarak tespit edilmiştir. Papilla sayısında yaşa, sekse ve bölgeye bağlı olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır. Acı tadı algılama ve tanımlama eşiklerinin ise yaş ile anlamlı olarak yükseldiği istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Acı tadı algılama ve tanımlama eşiklerinin bölgesel olarakda değişme eğiliminde olabileceği gözlemlenmiştir. Acı îaî eşiklerinin cinsiyete göre farklılığı küçük gruplarda araştırıldığında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Fakat denekler genç kadınlar ve genç erkekler olarak gruplandınldığında kadınların erkeklerden anlamlı olarak acı tada karşı daha duyarlı oldukları gözlenmiştir. Acı tadı algılayan papilla circumvailatae sayısı ile acı tat eşikleri arasında önemli bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Papilla circumvailatae sayısı, acı tat eşikleri
Özet (Çeviri)
Dr. Thesis BİTTER TASTE THRESHOLD AND ITS RELATION WITH NUMBERS OF CIRCUMVALLATE PAPILLA Ayfer MAVİ Gaziantep University-School of Health Sciences Department of Anatomy Supervisor : Doç. Dr. Orhan CEYHAN ABSTRACT This study has been performed to fix the relation between the number of papillae circumvallate that receive bitter taste and bitter taste detection thresholds and recognition thresholds of people in Gaziantep who like and eat bitter pepper a lot Eighty seven men and women between 1 7-85 years of age have served as volunteer participants. 33 of them were from other cities and have been living in Gaziantep for about one year. Papillae circumvallate have been counted directly by the help of abesiank (tongue pressure) and a light source. Taste detection thresholds and recognition thresholds have been determined with the“Henkin Three Drop Forced-Choice Method”by using quinine sulfate dehidrate. No meaningful difference depending on age, sex and region has been found. It has been calculated that there has been a statistically meaningful increase in bitter taste detections and recognition thresholds depending on age. It has been observed that bitter taste detection and recognition threshold can have a tendency to change depending on the region. No meaningful difference between bitter taste thresholds when investigated in small groups. But when the subjects classified as young women and young men, it has been observed that women are meaningfully more sensitive to bitter taste than men. It has been fixed that there is important difference between the numbers of papulae circumvallate and bitter taste thresholds. Key Words : Number of papilla circumvallate, Bitter taste thresholds.