Dekatlar arasındaki spesifik beyin bölgelerinin dansite değişimlerinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the density values of the specific region of the brain in between decades by CT
  1. Tez No: 49105
  2. Yazar: H. HAYAT ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
DEKATLAR ARASINDAKİ SPESİFİK BEYİN 'BÖLGELERİNİN BANSİTE DE?İŞİMLERİNİN BT İLE DE?ERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada, sağlıklı olgulardan elde edilen BT görüntüleri özerinde spesifik beyte bölgelerinin dansite değerleri ölçülerek yaş grupları ile aralarındaki ilişki araştırıldı İncelenen 190 olgumun 958i kadın, 95'i erkek, yaş ortalaması 41.8 ± 0.02 (1-80) idi. Dansite değerleri ölçülen spesifik beyin bölgeleri; prefrontal gri cevher (A), prefrontal beyaz cevner (B), nucleus caudatus'un caputu (C), corpus calîosum (D) ve fhalamus'tur (E). 1. ve 2. dekatîardaki olguların A, Bs C, D ve E beyin bölgelerine ait dansite değerlerinde artış saptandı. 4. ve 5. dekatîarda beyin bölgelerindeki dansite değerlerinde azalma başladığı gözlendi. Ancak istatistiksel olarak önemli azalmanın 6-8. dekatîarda olduğu saptandı ve bu yaşlar ile dansite değerleri arasında önemli bir negatif korelasyon bulundu. Ayrıca beyin bölgelerinin ortalama dansite değerlerinin cinsiyete göre gösterdiği dağılım istatistiksel olarak anlamsızdı. Beyin matürasyonuna uygun olarak ayırdığımız 1-17, 18-30 ve 31-60, 61-80 yaş graplan ile beyin bölgelerinin dansite değerleri arasında yapılan istatistiki analizler anlamlı bulundu. 5S
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE DENSITY VALUES OF THE SPECIFIC REGION OF THE BMAIN IN BETWEEN DECADES BY CT In this study; Computed Tomography (CT) sections were used to measure the brain density values obtained from 190 healthy subjects and these density (HU) values were correlated with age groups. Of 190 subjects investipted 95 were male, 95 female and the group's mean age was 41.8 ± 0.02 (range 1-80 years). The specific regions of the brain measured were the prefrontal gray matter (A), prefrontal white matter (B), head of caudate nucleus (C), corpus callosun (D) and thalamus (E). An increase in the density values (HU) of all the specific regions of the brain was observed in the 1st and 2nd decades. A decrease in the density values of me brain regions was noted in the 4th and 5th decades of life. On the other hand, a statistically significant decrease in the density values was observed between 61 »80 years and there was a negative correlation between these ages and the CT number values. In addition, considering the structural differences during me maturation of brain and span of life, the subjects in this study were grouped as 1-17, 18-30 and 31-60, 61-80 years. The analyses between these age groups and A3,C,D,E regions were found to be statistically significant. 59