Investigation of rheological properties of transparent bitumen
Şeffaf bitümlerin reolojik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 491076
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda, asphalt endüstrisinde değişik renklerde yollar yapmak için siyah renkli klasik bitümlü bağlayıcı yerine şeffaf özel bir bağlayıcı madde kullanılmaktadır. Doğal toprak renginden parlak kırmızıya, daha canlı açık mavi, sarı, yeşile veya istenen renklerde yol yapılabilmektedir. Renksiz bitümlü malzeme kullanımı, klasik bitümlü yollarla aynı karakteristikte ve istenen renkte asphalt yapımına olanak sağlamaktadır. Tamamen bağlayıcı olarak kullanılan ve sıklıkla kullanılan 50/70 bitümle aynı penetrasyonlu özellikte olup, siyah renkli geleneksel bitumen yerine kullanılabilmektedir. Şeffaf bağlayıcıyı kullanarak, şehir meydanları, yaya yolları, özel caddeler, bisiklet yolları, park, spor, yürüyüş alanları ve çevreci yollar yapılabilmektedir. Özellikle gün boyu ışıklandırma ile aydınlatılan tünellerde, şeffaf bitümle üretilen asphalt kaplamaları kullanımıyla, açık rengi sebebiyle yüksek maliyetlere ulaşan aydınlatma maliyetlerini düşüreceği, ülke ekonomisine de fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada siyah ve şeffaf bitümlerin reolojik özelliklerinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında saf siyah bitüm ve saf şeffaf bitüm, %5 elastomerik tip Styrene Butadiene Styrene kopolimer ve %2 reaktif elastomeric tip Elvaloy® AM polimer ile modifiye edilmiştir. Saf ve hazırlanmış polimer modifiye bitüm örnekleri üzerinde geleneksel ve reolojik bitüm deneyleri uygulanmıştır. Kısa ve uzun dönem yaşlandırılmış ve yaşlanmamış (orijinal) bitümlerin; orta ve yüksek sıcaklık davranışları, dinamik kayma reometresi ile belirlenmiştir. Bitüm örneklerinin tekerlek izi oluşumuna karşı gösterdikleri dayanımlar sıfır kayma viskozitesi ve çoklu gerilmeli geri dönüşümlü sünme yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bununla birlikte yüksek frekans (kısa dönem yüklenme) ve düşük frekans (uzun dönem yüklenme) ve farklı sıcaklıklar altında siyah ve şeffaf bitümlerin davranışları dinamik kayma reometresi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few years, transparent bitumen has been used instead of conventional black bitumen, in order to construct roads in wide range of colors. Roads in natural earth color to bright red color, or livelier light blue to yellow or green or in any requested color can be constructed using transparent bitumen. It makes it possible to construct roads in any color with the same characteristics as conventional black bitumen roads. As a bitumen, any penetration grade transparent bitumen can be used to replace conventional black bitumen of the same penetration grade. City squares, pedestrian walks, private streets, bicycle ways, park, sport or jogging areas can be constructed by using transparent bitumen. Using transparent bitumen, a light colored surface can help contribute to electricity cost savings due to the increase visibility it can provide and thus reduced need for lighting. This study aims to determine and compare the rheological properties of traditional black bitumen and transparent bitumen. In the scope of the study, both base black bitumen and transparent bitumen (Kromatis®) have been modified with 5% elastomeric type Styrene Butadiene Styrene (SBS), and 2% reactive elastomeric type Elvaloy® AM polymer. Base and modified bitumen samples have been subjected to conventional and rheological bitumen tests. The high performance level of the samples has been evaluated by performing the Original Binder Grade and Rolling Thin Film aged Binder Grade tests using dynamic shear rheometer (DSR). The intermediate temperature performance level of each asphalt binder has been also determined by carrying out DSR test on long term aged specimens. Rutting performance of the samples has been determined through Zero Shear Viscosity (ZSV) and Multiple Stress Creep Recovery (MSCR) test on short term aged bitumen samples. Furthermore, the behavior of both black bitumen and transparent bitumen at high frequency (short loading period), and at low frequency (long loading period) levels and at different temperatures was investigated by performing the Frequency Sweep test.