Risk assessment and management in environmental engineering laboratories to determine biological risk factors
Çevre mühendisliği araştırma laboratuvarlarında biyolojik risk etmenlerinin tespiti için risk analizi ve yönetimi
- Tez No: 491082
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPARSLAN ERGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Public Health, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları hızlı bir şekilde artmaktadır. Buna paralel olarak insanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalıkları da artmakta ve gerekli önlemlerin alınmasının önemi açıkça görülmektedir. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuat değişerek önemli zorunluluklar gelmiştir. Artık kamu kuruluşlarının da iş sağlığı ve güvenliği sistemini kurmaları ve uygulamaları zorunlu hale gelmiştir. Bünyesinde laboratuarlar bulunduran bölümlerde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri daha büyük bir öneme sahiptir. Çalışanların yanı sıra öğrencilerin de güvenliğini sağlamak amacıyla öncelikle ortamda bulunan tehlikeler ve bunlardan kaynaklı risklerin belirlenmesi gerekmektedir. Çevre Mühendisliği laboratuvarlarında direkt olarak toprak, atıksu, katı atık, atıksu çamuru gibi biyolojik materyaller ile çalışılmaktadır. Bu sebeple bu tez kapsamında Çevre Mühendisliği Laboratuvarlarındaki biyolojik risk etmenlerinin belirlenebilmesi ve biyolojik etkenlerin diğer etkenler arasındaki önemi ve yerinin anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. DEÜ risk değerlendirme yöntemi ve HTEA laboratuvarlardaki riskleri belirlemek için kullanılmıştır. Ayrıca çalışanlara ve laboratuvar yöneticilerine anket uygulanmıştır. Sonuç olarak, DEÜ risk değerlendirme yönteminin var olan durumu değerlendirdiği tespit edilmiştir. Bu yöntem çalışanların tehlikeye maruz kaldıkları süreyi ve alınan önlemlerin olumlu etkisini dikkate almaktadır. Diğer bir yandan, HTEA riskleri sanki hiçbir önlem yokmuş gibi değerlendirmektedir. Ayrıca çalışanlar en fazla çalışma koşulları için yüksek risk algısına sahiptirler. Benzer şekilde çalışma koşulları sorunları her iki risk değerlendirme yöntemiyle çok önemli olarak değerlendirilmiştir. Çalışanların yüzde 60'ı biyolojik ve ergonomik riskler için yüksek algıya sahiptir. Bunun yanında biyolojik ve ergonomik riskler DEÜ risk değerlendirme yöntemiyle önemli, HTEA ile çok önemli olarak değerlendirilmişlerdir. Fiziksel, kimyasal ve psikososyal riskler için düşük ve yüksek algıya sahip olan çalışan sayıları eşittir. Özetle çalışanların riskler hakkında bir farkındalıkları vardır ancak bu bütün çalışanlar için geçerli değildir. Bunun nedeni çalışanların risklerin neler olduğunu bilmemesi veya riskleri bildiklerini varsaymaları olabilir. Risk değerlendirmenin sonunda kimyasal ve biyolojik risklerin çevre mühendisliği laboratuvarlarında daha fazla öneme sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and occupational diseases increase expeditiously. In parallel with this situation, awareness of people about occupational health and safety increases and the importance of taking necessary precautions are seen clearly. The significant obligations have been become valid by the change in the legislation. Thereafter, public institutions have to establish and apply occupational health and safety systems. In departments consisting of laboratories, like environmental engineering, occupational health and safety has more importance. Hazards in work environment and risks caused by the hazards have to be defined to provide safety for employee and students. Biological materials like soil, wastewater, wastewater sludge and solid waste are studied directly in environmental engineering laboratories. Hence, determining the biological risk factors with other types of risks in the environmental engineering laboratories and understanding the importance of the biological risk factors among other risk factors are aimed. DEU risk assessment method and FMEA have been used to determine risks in the laboratories. Moreover, surveys were applied to workers and laboratory managers. As a result, it was determined that the DEU risk assessment method evaluates existing situation. It considers the working hours of the workers with hazard and the positive effect of taken measurements. On the other side, FMEA evaluates the risks as there is no precaution. Moreover, the workers have the highest work perception for workplace conditions. In a similar manner, workplace problems were found as very important in both risk assessments. 60 percent of the workers have high risk perception for biological and ergonomic risks. Moreover, biological and ergonomic risks were evaluated as important with DEU risk assessment method and as very important with FMEA. The numbers of workers having high and low risk perception for physical, chemical and psychological risks is equal. To conclude, the workers have awareness about the risks in their workplaces but not all of them have. The reason can be that they don't know what the risks are or they suppose that they have knowledge about risks. As a result of the risk assessment, it was found that chemical and biological risks have more importance than others in the environmental engineering research laboratories.