Ankara'da tıbbi atıkların bertaraf yöntemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of the methods used in disposal of medical wastes in Ankara
  1. Tez No: 97899
  2. Yazar: ERDEM UYANUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada: Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde uygulanan tıbbi atık yönetiminin ve tıbbi atik üretiminden bertarafina kadar geçen süreçte uygulanan yöntemlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda, Ankara'da tıbbi atıkların yönetiminin aksayan noktaları belirlenecek ve iyi bir übbi atık yönetimi için yapılması gereken uygulamalar önerilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde belediye tararından toplanan tıbbi atık miktarı ile teorik olarak hesaplanan miktar karşılaştırılmış tır. Teorik atık miktarı hesaplaması; diğer ülkelerde ve Türkiye'de yapılan çalışmalardan elde edilen ve yatak başına üretilen ortalama übbi atık miktarı (2kg/yatak/gün) baz alınarak yapılmıştır. Ankara için 9600 etkin yatak kapasitesine karşılık, günlük 19,25 ton übbi atik üretildiği teorik olarak hesaplanmıştır. Belediyeden tıbbi atik toplama ve düzenli depolama aşamasında alman veriler ile teorik hesaplama karşılaştırıldığında, belediyenin Çadırtepe Düzenli Depolama Sahası'na ait tıbbi atik girişi kayıtlarındaki atik miktarın olan 17-19ton/gün'lük üretimin, teorik değer ile uyum sağladığı görülmüştür. Ancak teorik hesaplamada askeri hastaneler, tıbbi tahlil laboratuvarları, poliklinikler, patoloji ve radyoloji laboratuvarlan hesaplamaya dahil edilmemiştir. Ankara'da üretilen tıbbi atıkların üretiminden nihai bertarafina kadar geçen süreç içinde tıbbi atik yönetimi uygulamalarının incelemesi yapılmıştır. Bu uygulamaların Tıbbi Atik Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine uyup uymadığı değerlendirilmiş ve diğer ülkelerin ilgili mevzuadarı ile karşılaştırılması yapılmıştır. Ankara'da hastanelerde üretilen tıbbi atıklar, enfekte, patolojik, kesici ve delici özellikleri dikkate11 alınmadan, hiç bir ayrıma tabi tutulmadan beraber toplanmakta ve bertaraf edilmektedir. Ankara'da übbi aük yönetiminin uygulamasına ait eksiklikler ve hatalar belirlenmiş ve sonuçta uygulanan yöntemlerle belediye ekiplerinin ve özellikle hastane personelinin tıbbi atıklardan enfeksiyon kapma tehlikesi alûnda olduğu tesbit edilmiştir. Tıbbi atık konusunda eğitilmemiş personelin kullanıldığı, dolayısıyla çevre ve insan sağlığının en azından bilinçsiz personel nedeni ile tehlikede olduğu belirlenmiştir. Ankara'da übbi atıkların bertaraf yöntemi olarak düzenli depolama uygulaması ağırlık kazanmaktadır. Sağlık kuruluşlarının hiç birinde standardara uyan mahal içi bertaraf (on-site treatment) yöntemi bulunmamaktadır. Mahal içi bertaraf sistemi olarak çalışır durumda olmayan yakma sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerin çalışması, gerekli önlemler alınmadıkça çevre ve toplum sağlığı açısından tehlikeler oluşturacaktır. Ankara için hastanelerin kendi bertaraf sistemlerini kurmaları ve mutlaka übbi aük ayrımı yapmaları uygun görülmektedir. Bunun için belediyenin hastanelerden talep ettiği bertaraf ücretini arürması, mahal içi yöntemler ile ilgili hükümlerin yönetmeliğe eklenmesi, sağlık kuruluşlarının bu sistemleri kurabilmeleri için finans desteği sağlanması ve gerekli denetlemelerin yapılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Tıbbi Atik, enfekte atık, hastane atıkları, medikal atık
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The objective of this research is to make appraisal of methods implemented for medical waste disposal in the municipal borders of the Metropolitan city of Ankara and to examine the process starting with the methods used in generation and disposal of the medical wastes. As a result of this evaluation, the limping points in the medical waste methods used in Ankara will be determined and best methods will be proposed to provide best medical waste management for Ankara City. The total amount of medical waste collected by the municipality within the borders of Ankara Metropolitan Municipality and the theoretically computed amounts are compared in this study. During the calculation of the theoretical waste amount and looking at the values determined in studies conducted in other countries and in Turkey, they are based on the average amount of medical waste generated per bed 2 kg/bed/day. In the calculation of the theoretical waste amount the medical waste produced per bed was taken as 2 kg/bed/day, which is the result of the surveys, carried out in Turkey and in the other countries. The effective bed capacity for Ankara is 9600 and theoretically it is calculated that 19.25 tons of medical waste is generated per day. When the data collected during medical waste collection and disposal theoretically calculated values are compared, the daily 17-19 tons/day amount of waste in records kept at Çadırtepe Regular Storage Field of the Municipality is compatible with the theoretical values determined. However, in the theoretic computations, the military hospitals, medical analysis laboratories, out patient clinics, pathology and radiology laboratories were not included. The medical waste management methods implemented in Ankara starting from their generation to final disposal were examined. Assessment is made on it to see if these applications are in conformity to the provisionsIV appearing in the Medical Waste Control Regulation. A comparison was also made with the legislation prevailing in other countries. The medical wastes generated in the hospitals of Ankara are collected and disposed, without taking into consideration if they are infected, pathologic, or sharp. The insufficient and inaccurate applications of medical waste disposal management in Ankara were observed. And the staff of the municipality responsible from the medical waste and especially the hospital personnel, are in the risk of having infection from the medical wastes, with the methods implemented in this current manner. Untrained personnel is used for medical waste disposal and therefore the environment and the health of human beings, are at least, in danger due to use of unqualified personnel. The landfilling in Ankara for the disposal of medical wastes is applied. This method is given importance. There is no on-site treatment methods used that fits the standards. There are few incinerators as an on-site treatment system, which are not in operation. The operation of these systems is not suitable for the environment and for the social health unless the necessary measures are taken. For the city of Ankara, the hospitals should establish their own treatment systems and definitely, their medical wastes should be separated. For this, the disposal wage (fee) requested by the Municipalities from the hospitals should be increased; the on-site methods and the provisions about them should be added to the regulations. Financial support should be provided to the health organizations, so that they can establish such systems. There must be necessary controls made. Keywords Medical Waste, infectious waste, hospital waste