Kampüs ölçeğinde sürdürebilir su yöntemi, su ayak izi ve net sıfır su yaklaşımları
Sustainable water management at the campus scale, water footprint, and net-zero water approaches
  1. Tez No: 965356
  2. Yazar: MINAHIL FATIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Su sürdürülebilirliği, üniversitelerin bugün karşılaştığı en önemli çevresel ve operasyonel zorluklardan biridir. Bu zorluk, özellikle su kaynaklarının kıt olduğu ve su yönetim sistemlerinin yetersiz olduğu bölgelerde daha da acil hâle gelmektedir. Bu tez, Sakarya Üniversitesi'nin su ayak izini ayrıntılı bir şekilde inceler, kampüs düzeyinde sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarını araştırır ve yağmur suyu hasat sistemlerini içeren kapsamlı bir net sıfır su stratejisi önermektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, Sakarya Üniversitesi'nin su ayak izi hem doğrudan hem de dolaylı su tüketimi dikkate alınarak değerlendirildi. Bu değerlendirme, öğrenciler ve personel tarafından gerçekleştirilen su kullanımı, peyzaj sulama, laboratuvar faaliyetleri ve diğer operasyonel görevleri kapsamaktadır. Analizler, üniversitenin su ayak izinin ayrıntılı bir hesabını sağlayan, uluslararası olarak tanınan su ayak izi değerlendirme yöntemleri kullanılarak yürütüldü. Sonuçlar, mevcut su kullanım uygulamalarıyla ilişkili su bağımlılığı ve çevre kirliliği seviyelerini ortaya koyarak, özellikle sulama ve bina operasyonları gibi alanlarda su tasarrufu ve verimlilik iyileştirmeleri için önemli bir potansiyel olduğunu vurgulamaktadır. Tezde ele alınan bir diğer önemli konu ise, kampüs düzeyinde su tüketimini yenilenebilir kaynaklarla uyumlu hale getirmeyi amaçlayan net sıfır su yaklaşımıdır. Yağmur suyu hasadı, geleneksel su temin sistemlerine sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, Sakarya Üniversitesi için bir yağmur suyu hasadı altyapısının geliştirilmesini ve bu sistemin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini içermektedir. Bu hedef doğrultusunda; çatı alanları, yağış miktarları ve üniversitenin depolama kapasiteleri gibi faktörler dikkate alınmıştır. Özellikle, yıllık yağmur suyu potansiyeli Sakarya'ya ait 72 yıllık yağış verileri kullanılarak modellenmiş ve bu potansiyel, kampüsün su talebi senaryolarıyla karşılaştırılmıştır. Bu tartışma, nicel değerlendirmelerin yanı sıra yağmur suyu hasadı sistemlerinin çevresel ve ekonomik avantajlarını da kapsamaktadır. Çevresel açıdan, yağmur suyu hasadının belediye su kaynaklarına olan bağımlılığı azaltabileceği, mavi su ayak izini düşürebileceği ve bölgedeki su kıtlığı etkilerini hafifletebileceği vurgulanmaktadır. Ekonomik açıdan ise, bu sistemlerin su faturalarını düşürebileceği, uzun vadeli tasarruflar sağlayabileceği ve yeşil altyapıya yatırım fırsatları yaratabileceği yönünde kanıtlar sunulmaktadır. Ayrıca, yağmur suyu hasadının gri su geri dönüşümü ve düşük akışlı armatürler gibi diğer sürdürülebilir su yönetimi stratejileriyle entegrasyonu da incelenmektedir. Önerilen yağmur suyu hasadı sistemi, yalnızca teknik bir çözüm değil; aynı zamanda çevresel ve sosyal farkındalığı teşvik etmenin hayati bir yolu olarak da hizmet etmektedir. Sakarya Üniversitesi, eğitim ve araştırma hedefleriyle uyumlu şekilde sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarında liderlik etme potansiyeline sahiptir. Bu tez, yağmur suyu hasadı sistemlerinin üniversite altyapısına entegre edilmesinin, hem su tasarrufunu artırabileceğini hem de öğrenciler ile akademik ve idari personel arasında sürdürülebilirlik bilincini geliştirebileceğini vurgulamaktadır. Dahası, bu sistemler üniversiteyi sürdürülebilirlik araştırmaları ve eğitimi açısından yaşayan bir laboratuvara dönüştürebilir ve diğer kurumlara örnek oluşturabilir. Bu tezde sunulan analiz ve öneriler, Sakarya Üniversitesi'nin su yönetiminde daha sürdürülebilir bir yaklaşıma doğru ilerlemesine yönelik pratik çözümler sunmaktadır. Temel öneriler arasında; yağmur suyu toplama sistemlerinin üniversitenin su yönetim stratejisinin merkezi bir bileşeni olarak benimsenmesi, mevcut binaların bu sistemlerle donatılması ve su koruma politikalarının kampüs planlamasına entegre edilmesi yer almaktadır. Ayrıca, net sıfır su hedeflerine ulaşılabilmesi için izleme ve değerlendirme sistemlerinin uygulanmasının önemi de vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, yağmur suyu hasadı sistemlerinin stratejik olarak uygulanması yoluyla Sakarya Üniversitesi'nin net sıfır su hedefine ulaşabileceğini ve bu sürecin hem çevresel hem de ekonomik açıdan fayda sağlayacağını ortaya koymaktadır. Su ayak izinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve yenilikçi, doğa temelli çözümlerin hayata geçirilmesi sayesinde Sakarya Üniversitesi; çevresel etkisini önemli ölçüde azaltabilir, su güvenliğini artırabilir ve sürdürülebilir kampüs yönetimi konusunda lider bir konuma gelebilir. Bu çalışma, yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilir su yönetimi ve kalkınma konularına önemli bir literatür katkısı sunmakta ve küresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda diğer kampüsler için örnek bir model oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water sustainability has emerged as one of the most pressing environmental and operational challenges faced by universities across the globe. With growing populations, increased campus activities, and the impacts of climate change, higher education institutions must re-evaluate their water management practices to ensure long-term resilience and environmental responsibility. This issue becomes even more critical in regions where water resources are scarce and existing water management systems are either outdated or inefficient. In this context, the present thesis focuses on a comprehensive analysis of the water footprint of Sakarya University, with the overarching goal of formulating a practical and sustainable net-zero water strategy through the implementation of rainwater harvesting systems. The initial phase of this study involved a detailed calculation of the university's water footprint, accounting for both direct and indirect sources of water use. Direct usage includes domestic consumption by students, faculty, and administrative staff; irrigation of the campus's extensive green spaces; and water-intensive activities in laboratories and maintenance operations. Indirect usage factors in the water embedded in goods and services procured by the university, encompassing everything from food services to energy production and construction materials. The assessment employed internationally recognized methodologies for water footprint accounting, ensuring comparability and scientific rigor. The results highlighted the considerable dependence of Sakarya University on freshwater sources and illuminated the environmental implications of current usage patterns. More specifically, it revealed that irrigation practices and inefficient building operations contributed substantially to the university's overall water footprint. The findings from the footprint assessment underscored the urgent need for targeted interventions to enhance water efficiency across the campus. Key opportunities for water conservation were identified, especially in terms of landscape management, building retrofitting, and behavioral interventions aimed at reducing per capita water consumption. These areas were flagged for their high potential impact and feasibility, setting the stage for a strategic reorientation of the university's water management framework. A central component of this thesis is the development and evaluation of a net-zero water strategy tailored to the specific needs and capabilities of Sakarya University. A net-zero water approach seeks to balance water consumption with renewable sources, thereby creating a closed-loop system that minimizes reliance on external water supplies and reduces wastewater discharge. Among the various sustainable alternatives explored, rainwater harvesting was identified as the most viable solution, both environmentally and economically. This method involves capturing and storing rainwater for non-potable uses such as irrigation, toilet flushing, and cooling systems, thus reducing the demand on municipal water infrastructure. To assess the feasibility of implementing rainwater harvesting at Sakarya University, a detailed infrastructure plan was developed. The analysis considered factors such as available rooftop surface areas for catchment, annual and seasonal rainfall patterns, and the required storage capacity to meet different levels of demand. Utilizing 72 years of historical rainfall data specific to Sakarya, the study modeled various scenarios to estimate the potential volume of water that could be harvested annually. This modeling effort was complemented by demand-side assessments to determine how harvested rainwater could be optimally utilized across the campus. In addition to technical feasibility, the thesis explores the broader environmental and economic benefits associated with rainwater harvesting. Environmentally, reducing dependence on municipal water supplies contributes to a lower blue water footprint and mitigates the strain on regional water resources. It also diminishes stormwater runoff, which can reduce the risk of localized flooding and water pollution. Economically, the implementation of rainwater harvesting systems can result in substantial savings on utility bills, provide a buffer against future water price increases, and create opportunities for investing in other green infrastructure initiatives. These benefits were quantitatively and qualitatively assessed to provide a holistic evaluation of the proposed system. Moreover, the study highlights the importance of integrating rainwater harvesting with complementary strategies to maximize water efficiency. These include the use of greywater recycling systems, low-flow fixtures, and real-time monitoring technologies. Such integrations can enhance the resilience of the university's water systems and ensure that sustainability efforts are both scalable and adaptable to future needs. An often-overlooked but crucial aspect of sustainable water management is community engagement and awareness. The proposed rainwater harvesting system is designed not only as a technical intervention but also as an educational tool. As a hub of education and innovation, Sakarya University is in a unique position to foster a culture of environmental stewardship among its stakeholders. By involving students, faculty, and administrative personnel in the planning, implementation, and monitoring of sustainability initiatives, the university can create a vibrant learning environment that extends beyond the classroom. Demonstration projects, informational campaigns, and curriculum integration are just a few ways in which rainwater harvesting can be leveraged to promote broader sustainability goals. This educational component is critical to instilling lasting behavioral changes and reinforcing the university's mission of shaping responsible global citizens. Beyond infrastructure, it is people who play the most important role in sustaining change. Therefore, fostering an inclusive and informed community that actively participates in water conservation efforts is fundamental to achieving long-term success. Engaging students through hands-on learning experiences, research opportunities, and sustainability-focused extracurricular activities can drive innovation and enthusiasm around water-related challenges. The implications of this study extend beyond Sakarya University. The findings and strategic recommendations offer a replicable model for other institutions seeking to reduce their water footprint and enhance sustainability. Key recommendations include prioritizing rainwater harvesting as a foundational element of campus water strategies, retrofitting existing buildings to support water collection systems, and embedding water conservation measures into campus-wide policies and master planning processes. The study also underscores the importance of establishing robust monitoring and evaluation systems to track progress, identify areas for improvement, and ensure accountability. In conclusion, this thesis presents a compelling case for transitioning Sakarya University toward a net-zero water future through the strategic implementation of rainwater harvesting systems. The research demonstrates that such a transition is not only technically feasible and economically viable but also environmentally necessary. By taking decisive action to manage its water footprint, the university can significantly reduce its environmental impact, bolster water security, and set a benchmark for sustainable campus operations. Furthermore, this study contributes meaningfully to the growing body of literature on campus-scale water sustainability and serves as a guiding framework for institutions worldwide that aspire to align with global sustainability targets. Future studies may also explore integrating digital technologies such as IoT sensors and AI-based monitoring systems for precision water management, further improving the effectiveness and responsiveness of sustainability initiatives on campus.