Elmaslardaki renk değişiminin FT-IR incelemesi ve gemolojiksel olarak değerlendirilmesi
FT-IR investigation and gemological assessment of the change of color in diamonds
- Tez No: 491097
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Yapı Taşları ve Süs Taşları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın genel amacı doğanın en değerli taşı olan elmasın gemolojiksel olarak incelenmesi ve elmaslar arasındaki renk farklılıklarının araştırılmasıdır. Bu doğrultuda uzmanlardan da destek alınarak gerekli tüm laboratuvar çalışmaları yapılmış ve detaylar incelenmiştir. Araştırmanın laboratuvar çalışmaları İstanbul Cağaloğlu Molla Fenari Mahallesi'nde bulunan IDL [International Diamond Laboratory (Uluslararası Elmas Laboratuvarı)] ve Nuruosmaniye Caddesi'nde bulunan HRD Antwerp İstanbul [Hoge Raad voor Diamant (Elmas Yüksek Konseyi)] laboratuvarlarında yapılmıştır. İncelemelerde Alpha Elmas Analiz Cihazı, M-Screen kullanılmıştır. Araştırmaların sonucunda ortaya çıkan grafikler, resimler ve bulgular elmasın doğal renk oluşumlarının tamamen içeriğindeki farklı renk elementlerinden meydana geldiğini açıkça göstermektedir. Doğanın bir mucizesi olan elmas her araştırmadan sonra olduğu gibi yine ne kadar nadide ve kıymetli bir taş olduğunu araştırmacılara kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research was to examine diamond, the most precious stone in the nature, in a gemological approach and to research the color differences among diamonds. In accordance with the topic, by also getting support from the experts, all the necessary laboratory work was being completed and the details were analyzed. The laboratory work of this research was conducted in International Diamond Laboratory (IDL) which is in İstanbul Cağaloğlu Molla Fenari Street and also in Nuruosmaniye Street Hoge Raad voor Diamant (HRD Antwerp İstanbul) Laboratories. During investigations, Alpha Diamond Analyzer and M-screen were being used. The findings, graphics and the pictures that emerged at the end of the research clearly reveals that the natural color formation of a diamond completely occurs from the different color elements that is in a diamond. Diamond, which is a miracle of the nature, has proven to the experts once again, as it does after every research, that it is such a precious and treasured stone.