Investıgation of mechanical properties of friction spot welded similar and hybrid joints between aluminum alloys and polymers
Alüminyum alaşımlar ile polimerler arasındaki benzer ve hibrit sürtünme nokta kaynaklı bağlantıların mekanik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 491096
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ, DOÇ. DR. SAMİ SAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Otomotiv ve havacılık sanayinde ağırlık azaltma çalışmaları kapsamında alüminyum alaşımları ve polimerlerin kullanımı günden güne artmaktadır. Üretim endüstrisinde ağırlık azaltma çalışmalarına ek olarak hafif ve mekanik dayanıma sahip olan metal ve plastik hibrid yapılar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada alüminyum, polikarbonat ve yüzde 30 cam elyaf katkılı polipropilen levhaların bir katı hal kaynak yöntemi olan sürtünme karıştırma nokta kaynağı yöntemi referans alınarak tasarlanan kaynak aparatı kullanılarak benzer ve hibrid kaynakları üzerine çalışılmıştır. Kaynak uygulamaları, kaynak malzemesi tipine bağlı üç farklı dalma derinliği kullanılarak ve diğer parametreler sabit tutularak yapılmıştır. Kaynaklı numunelerde dalma derinliğinin kaynak dayanımına, makroyapıya ve kaynak sonrası oluşan kubbe yapısına etkisi mekanik testler ve boyutsal ölçümler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of aluminum alloys and polymers in automotive and aerospace industries is increasing day by day within the scope of weight reduction studies. In addition to weight reduction studies in the manufacturing industry, the studies are being made on metal and plastic hybrid structures, which are light and have mechanical strength. In this study, similar and hybrid joints of aluminum, polycarbonate, 30 percent glass fiber reinforced polypropylene sheets were worked on using the welding apparatus, which were designed with reference to the friction stir spot welding method. Welding applications have been carried out by using three different plunge depths depending on material type and keeping other parameters constant. The effects of plunge depth on welding strength, macrostructure and dome structure formed after welding have been investigated by mechanical tests and dimensional measurements in welded specimens.