Goodness-of-fit tests in ranked set sampling
Sıralı küme örneklemesinde uyum iyiliği testleri
- Tez No: 491104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Literatürde, birçok yazar sıralı küme örneklemesine (SKÖ) dayalı uyum iyiliği testleri çalışılmıştır. Bu çalışmalarda, birçok farklı dağılım fonksiyonu kestiricisi önerilmiştir. Bu tezde, SKÖ'de seviye-0, seviye-1 ve seviye-2 örneklem tasarımlarına dayalı ampirik dağılım fonksiyonu kestiricileri önerildi ve ampirik dağılım fonksiyonuna dayalı uyum iyiliği testleri çalışmıştır. Ayrıca, sonlu kitle için kusursuz ve kusurlu sıralamada bu ampirik dağılım fonksiyonu kestiricilerinin verimlilikleri basit rastgele örneklemenin (BRÖ) ampirik dağılım fonksiyonu kestiricisine göre incelenmiştir. Buna ek olarak, örneklem tasarımları için ampirik dağılım fonksiyonuna dayalı farklı uyum iyiliği test istatistiklerinin güçleri kusursuz sıralama altında sonlu kitle için incelenmiştir. Örnekleme tasarımlarının yanı sıra, SKÖ sürecinde kısmi sıralı küme örneklemesi kullanılmıştır. Farklı simülasyon algoritmaları kullanılarak, uyum iyiliği testleri için güç değerleri, kritik değerler ve ampirik dağılım fonksiyonu kestiricilerinin etkinlik değerleri elde edilmiştir. Bu sonuçlara dayanarak, genel olarak SKÖ'nün BRÖ'den daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar tablo halinde sunulmuş ve şekillerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In literature, many authors have studied goodness-of-fit (GOF) tests based on ranked set sampling (RSS). In these studies, many different distribution function estimators have been suggested. In this thesis, empirical distribution function (EDF) estimators based on sampling designs which are level-0, level-1 and level-2 in RSS are proposed and GOF tests based on EDF are studied. Also, efficiencies of these EDF estimators are investigated with respect to EDF estimator of simple random sampling (SRS) under perfect and imperfect ranking for finite population. Moreover, powers of different EDF based GOF test statistics for the sampling designs are examined under perfect ranking for finite population. Besides the sampling designs, partially rank-ordered set (PROS) is used in RSS procedure. By using different simulation algorithms, powers, critical values for different GOF tests and efficiencies of the EDF estimators are obtained. Based on these efficiency and power values, in general, it is observed that RSS has higher performance than SRS. These results are presented in tables and illustrated in figures.