Utilization of waste plastics in concrete
Atık plastiklerin betonda kullanımı
  1. Tez No: 491118
  2. Yazar: CİHAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN TEOMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Plastik atıklar, insan ve doğa sağlığına çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Dünyada 2001 yılında 100 milyon ton plastik tüketilmiştir. Bu deneysel çalışmanın amacı plastik atıkların, beton içerisinde kullanılarak ekonomiye geri kazandırılması, mekanik özellikleri geliştirilmiş beton elde etmek, insan ve çevre sağlığını korumaktır. Bu çalışmada, atık polietilen ve polipropilen plastik lifler farklı hacim yüzdesinde betonda kullanılmıştır. 40 karışım hazırlandı. Her bir karışım için eğilme ve basınç testleri yapıldı. Eğilme dayanımı, eğilme tokluğu, basınç dayanımı ve basınç tokluğu değerleri belirlenmiştir. Genel olarak, atık plastik lifler betonun eğilme tokluğunu önemli ölçüde arttırırken, basınç dayanımını azalttığı, eğilme dayanımına ise etkilemediği saptanmıştır. Mekanik özellikleri geliştirilmiş beton, deprem ve diğer yükler altında yapısal hasarları azaltacak, can ve mal güvenliğini arttıracaktır. Plastik atık katkılı beton kullanımı yapıların ömrünü uzatacaktır. Yapıların tamir, bakım ve yenileme maliyetleri düşecektir.
Özet (Çeviri)
Plastic wastes are a great threat to human and natural health. In 2001, 100 million tons of plastics were consumed in the world. The aim of this experimental study is to gain the plastic wastes back into economy by using them as concrete additives, to develop concrete with improved mechanical properties, to protect human and environmental health. In this work, waste polyethylene and polypropylene plastic fibers were used in concrete at different volume percentage. 40 mixtures were designed. Flexural and compression tests were performed for each mixture. Flexural strength, flexural toughness, compressive strength and compressive toughness values were determined. In general, waste plastic fibers decreased compressive strength, did not affect flexural strength, while increased flexural toughness considerably. The concrete with improved mechanical properties will reduce the structural damages under earthquake and other loads and increase the safety of life and property. The use of concrete with plastic waste additives will prolong the life of structures. The costs of repair, maintenance and renovation of the structures will decrease.