The investigation of plant secondary metabolites effects on metabolism of eukoryatic models
Bitki sekonder metabolitlerinin ökaryotik modellerde metabolizmaya etkisinin araştırılması
- Tez No: 491131
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Epitel ovaryum kanseri (EOK), kadınlar arasındaki görülen kanser nedenli ölümlerde dördüncü veya beşinci sıradadır. Hastalık asemptomatik ve geç tespit edilirken teşhis sırasında tümör metastatik hale gelmiştir ve ameliyattan sonra 16-22 ay içinde nüks eden tümörler kemoreterapötik dirençlidir. Primer habis yumurtalık tümörlerinin yaklaşık yüzde 90'ı epitel kökenlidir (karsinomalar). Son çalışmalar, epitel hücrelerinin dönüşümü sırasında hücre-hücresi adezyonunun oynadığı rolü araştırarak karsinomun başlatılması ve ilerlemesindeki mekanizma üzerine odaklanmaktadır. Bu tez, hangi mekanizma(lar) yumurtalık kanserinin ilerlemesine neden olmaktadır ve tedavide fitokimyasalların kullanımı olarak iki ana hedefe odaklanmıştır. İlk önce, tetraspanin ile zenginleştirilmiş mikro alanlarda claudinler, tetraspaninler ve geleneksel olmayan hücre adezyon molekülü EpCAM'in olup olmadığını ve PKC izoformunun bu olası etkileşimleri nasıl regüle ettiklerini araştırdık. Sonuçlar, yumurtalık kanseri ilerlemesinde EpCAM-claudin-4/7 etkileşimlerinin sorumlu olduğunu gösterdi. Bu etkileşimler daha sonraki çalışmalarla karakterize edildi. Ayrıca, bu etkileşimlerde bulunan claudinler, PKC delta veya eta ile fosforile edilmiştir ve fosforilasyonun kompleks oluşumu, membran lokalizasyonu ve kararlılığını modüle ettiğini göstermektedir. Kullanılan kemoterapötik ilaçların beklenmeyen olumsuz yan etkileri nedeniyle bazı daha güvenli kanser terapötik ve önleyici ajanlar bulmak çok acil bir ihtiyaçtır. Epidemiyolojik araştırmalar, spesifik diyet tüketimlerinin kanser gelişme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi. Fitokimyasal maddelerin, özellikle flavonoidlerin hedefleri antioksidan sistem, apoptoz veya otofajinin indüklenmesi ve hücre döngüsünün durudurlması gibi çoklu olabilir. Apigenin, myricetin ve luteolin'in ROS üretimi, apoptozisi, otofajisi ve hücre döngüsü üzerindeki etkilerinin yanı sıra hücre adezyonundaki etkisini inceledik. Bu flavonoidler, flavonoid türüne ve konsantrasyonuna bağlı olarak yumurtalık kanseri lerlemesinde rol alan mekanizmaları etkiledi. Flavonoidler, yumurtalık kanseri oluşumu, gelişimini ve ilerlemesini engellemek, geciktirmek veya tersine çevirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Epithelial ovarian cancer (EOC) is the fourth or fifth most common cause of death from all cancers among women. As the disease is asymptomatic at late detection, the tumor has metastasized at the time of diagnosis and after surgery it recurrences within 16–22 months with the development of a chemoresistant disease. Approximately 90 percent of primary malignant ovarian tumors are epithelial (carcinomas). Recent studies focus on the mechanism of initiation and progression of carcinoma by investigating the role played by cell-cell adhesion during the transformation of epithelial cells. In general, this thesis focused on two main goals, which mechanism(s) cause to ovarian cancer progression and whether phytochemicals can be used for the treatment. We first investigated whether or which of claudins, tetraspanins, and nontraditional cell adhesion molecule, EpCAM are located in tetraspanin-enriched microdomains and by which PKC isoform regulate these possible interactions. The results showed that EpCAM-claudin-4/7 interactions were responsible for the ovarian cancer progression. These interactions were characterized with the further studies. Also, claudins in these interactions were phosphorylated by PKC delta or eta, showing phosphorylation modulates the complex formation, membrane localization, and stability. There is an urgent need to find some safer cancer therapeutic and preventive agents, due to unexpected adverse side-effects of using chemotherapeutic drugs. Epidemiological studies have suggested that specific dietary consumption patterns are associated with risk of developing cancer. Targets for chemoprevention of phytochemicals, especially flavonoids may be multiple including induced antioxidant system, apoptosis or autophagy, and cell cycle arrest. We tested the effects of apigenin, myricetin, and luteolin on the ROS production, apoptosis, autophagy and cell cycle as well as the cell adhesion. These flavonoids affected ovarian cancer progression mechanism depending on the flavonoid type and concentration. The results directed flavonoids may be used to block, retard, or reverse the development and progression of ovarian carcinogenesis.