Investigation of crustal structure using local earthquake tomography in Aegean Region of Turkey
Yerel deprem tomografisi yöntemiyle Ege Bölgesinin kabuk yapısının incelenmesi
- Tez No: 491132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DEDE POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin temel amacı, İzmir ve Ege bölgesinin (Batı Anadolu) sismik kabuk hız yapısını ve VP/VS oranını belirlemektir. Bu amaçla, yerel deprem tomografisi olarak adlandırılan yöntem uygulanmış ve yerel depremlerin varış zamanları yeniden hesaplanmıştır. Bu çalışmanın diğer önemli amacı jeotermal alanlarda geniş ölçekte VP, VS hızlarını ve VP/VS oranını belirlemektir. Bu çalışma çerçevesinde İzmir ilk çalışma alanı olarak belirlenmiştir. İzmir'deki başlıca jeotermal yapılar sırasıyla; Aliağa (AGS), Balçova (BGS), Çeşme (CGS), Menemen (MGS), Seferihisar (SGS) jeotermal sistemleri ve Urla kaplıcalarıdır (UHS). İlk olarak, 2008-2014 yılları arasında yaklaşık altı yıl boyunca 44 istasyon tarafından kaydedilen toplam 1757 yerel deprem kullanılmıştır. İzmir'in önemli jeotermal sistemleri olan AGS, CGS, SGS ve UHS genel olarak düşük VP, düşük VP/VS ile temsil edilmektedir. Düşük VP, yüksek VP/VS modeli ise MGS altında tespit edilmiştir. İzmir'in altında yüzeyden 30 km derinliğe kadar değişen dört tabakalı kabuk yapısı belirlenmiştir. Ege Bölgesi, bu tez çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz grabenleri boyunca oluşturulan yüksek çözünürlüklü derinlik kesitleri ile Ege bölgesinin yeni 3 Boyutlu sismik hız yapısı ortaya konmuştur. 2007-2016 yılları arasında 75 istasyon tarafından kaydedilen 25.000 deprem içinden seçilen en iyi kalitedeki 2085 deprem ile Ege bölgesinin 3-B VP (litolojik) ve VP/VS (petrolojik) karakteri ortaya konmuştur. 40 km derinliğe kadar devam eden sismik katmanlar dört ana tabakadan oluşmaktadır. Literatürde yaygın olarak bildirildiği üzere buhar, karbondioksit veya bunların karışımı ile ilişkili olabilecek, düşük VP ve düşük VP/VS modeli Aliağa, Menemen, Doğanbey, Bigadiç, Köşk ve Denizli bölgelerinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal aim of this thesis is to determine seismic crustal velocity structure and VP/VS ratio anomalies beneath Izmir and Aegean region (Western Anatolia). For this purpose, a method called local earthquake tomography was applied and arrival times of local scale earthquakes were re-calculated. Other important goal of the study was to detect and understand anomaly changes regarding large scale VP, VS velocities and VP/VS ratios beneath geothermal fields. In the frame of this study, Izmir was considered as the first study case. Major geothermal structures in Izmir include Aliaga (AGS), Balcova (BGS), Cesme (CGS), Menemen (MGS), Seferihisar (SGS) geothermal systems, and Urla hot spring (UHS), respectively. First, total of 1757 local earthquakes from 44 stations have been used during almost six years period between 2008 and 2014. As important geothermal systems of Izmir, the AGS, CGS, SGS and UHS are generally represented by low VP, low VP/VS. The low VP, high VP/VS model was also detected beneath MGS. Four main crustal layers beneath Izmir were mainly identified ranging from the surface down to 30 km depth. The Aegean region of Turkey is the second case study in this thesis. New 3-D seismic velocity structure of the Aegean region is identified by high-resolution depth-cross sections through Buyuk Menderes, Kucuk Menderes and Gediz grabens. Well located 2085 earthquakes from total of 25.000 events recorded from 2007 to 2016 were used to reveal 3-D VP (lithological) and VP/VS (petrological) models by using 75 permanent seismic stations. Seismic structures down to 40 km depths were identified as four principal layers. As it is widely reported in the literature, low VP and low VP/VS model which are associated with steam, carbon dioxide or mixture of them, are observable in Aliaga, Menemen, Doganbey, Kosk and Denizli areas.