Fonksiyonel bir itfaiyeci giysisi tasarımı ve termal performans değerlendirmeleri
Design of a functional protective clothing and thermal performance evaluation
  1. Tez No: 491137
  2. Yazar: MÜGE DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BULGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İtfaiyeci giysileri; dış katman, nem bariyeri ve termal astardan oluşan çok katmanlı yapıya sahip termal koruyucu giysilerdir. İtfaiyeci giysilerinin yüksek ısı ve aleve karşı çok iyi dayanım göstermesi, ergonomik olması, su geçirmeyen fakat teri dışarıya atabilen özellikte olması, kopma ve yırtılma gibi mekanik tehlikelere karşı koruması gerekmektedir. Bu korumanın etkinliği; kullanılan her bir katmanın özelliğine ve giysinin tasarımına, dolayısıyla da giysinin fonksiyonelliğine bağlıdır. Günümüzde kullanıcı ile etkileşim halinde olması sebebiyle“interaktif”bir yapıya sahip olan ve“akıllı”olarak nitelendirilebilecek koruyucu giysilerin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Ancak multidisipliner çalışmaların yetersizliği, akıllı nitelik kazandıran elektronik ekipmanların temin edilmesinin zor olması ve ürün maliyetinin yüksek oluşu akıllı koruyucu giysilerin geliştirilmesini güçleştirmektedir. Bu çalışmada itfaiyeciler için alev ve ısıya karşı etkili koruma sağlayan, optimum fiyat uygunluğuna sahip, akıllı ve fonksiyonel bir koruyucu itfaiyeci ceketi tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca çalışmada tek katman kumaşlara ve belirlenen üç katman kumaş kombinasyonlarına çeşitli fiziksel ve termal performans testleri uygulanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Mekatronik Bölümü öğretim üyeleri ile iş birliği yapılarak bir elektronik sistem tasarlanmış ve ceket prototipine entegre edilmiştir. Üretilen fonksiyonel itfaiyeci ceketi entegre edilen elektronik sistemle birlikte akıllı bir nitelik de kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firefighter clothing is thermal protective clothing with a multi-layered structure of outer layer, moisture barrier and thermal liner. The firefighter protective clothing should be resistant to high temperature and flame. It should be waterimpermeable but should be capable of sweat to the outside. It is important to have an ergonomic feature and it's necessary to protect against mechanical hazards such as tensile and tear. The effectiveness of this protection depends on the nature of each layer and on the design of the protective clothing; so it depends on the functionality of the clothing. Nowadays, studies are performed about the development of protective clothing which has an“interactive”and“smart”structure because of interacting with the user. However, the inadequacy of multidisciplinary studies, the difficulty of providing smart electronic equipment, and the high cost of production make it difficult to develop smart protective clothing. A protective and functional firefighter jacket which is resistant to heat and flame with optimum cost was designed and produced in this work. Various physical and thermal performance tests were applied to each single layer fabric and to the three-layered fabrics. An electronic system was designed and integrated to the prototype jacket with the support of lecturers at Department of Electrical-Electronics Engineering and Department of Mechatronics in Dokuz Eylül University. The functional firefighter jacket prototype has also gained a smart feature with the integrated electronic system.