Bir ticari taşıtın bağımsız ön askı sisteminin çeşitli sürüş koşulları için dinamik gerilme analizi ve yorulma ömrü optimizasyonu
Dynamic stress analysis and fatigue life optimisation of a commercial vehicle independent front suspension under various driving conditions
  1. Tez No: 491150
  2. Yazar: KORAY ÇANAKKALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT TOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bir otobüsün çift enine yön vericili bağımsız ön süspansiyon sistemi kinematik ve mekanik olarak ele alınmıştır. İlk olarak süspansiyon sisteminin kamber açısı, kaster açısı, iz genişliği değişimi gibi kritik kinematik değerleri MSC Adams Car 2013 ticari yazılımı kullanılarak kontrol edilmiştir. Daha sonra farklı yol koşullarına göre süspansiyon sisteminin yapısal sonlu elemanlar analizleri yapılmıştır. Bu analizler ANSYS Workbench 2017 ticari yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Yapısal analizler sonucu süspansiyon sistemini en çok zorlayan yol koşulu belirlenmiştir. Belirlenen yol koşuluna göre süspansiyon sistemi elemanları üzerinde geometrik ve mekanik parametreler belirlenerek kütle optimizasyonları yapılmıştır. Optimizasyon sonucu elde edilen modellerin kullanılabilirliğinin kanıtlanması için optimum modeller üzerinde yorulma ömrü tahmini çalışmaları yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucu süspansiyon sisteminin nihai tasarımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a double wishbone independent front suspension for bus was investigated kinematical and mechanical. Firstly kinematic parameters such as camber angle, caster angle, track width was controlled by using MSC Adams/Car 2013 commercial software. Then finite element structural analysis of suspension system was performed for different road conditions by using ANSYS Workbench 2017 commercial software. According to results of structural finite element analysis, the roughest road conditions that forcing to suspension system was determined. By using these road inputs, mass optimization of suspension elements such as control arms and knuckle was carried out with determinated geometrical and mechanical parameters. Fatigue life prediction analysis was performed to optimised model for validating the new design. As a result of all design and optimization process, final design of independent suspension system has been determined.