Manyetik ikili alaşımların dinamik histeresis karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the hysteresis characteristics of the magnetic binary alloys
  1. Tez No: 491167
  2. Yazar: GÜLŞEN KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, ikili ferromanyetik alaşımların düzgün ve salınımlı bir dış manyetik alan altında faz geçişi özellikleri ve histerezis karakteristikleri üzerinde çalışılmıştır. İkili alaşım sisteminin formülasyonu etkin alan yaklaşımı altında elde edilmiştir. Düzgün manyetik alanda düzen parametresi elde edilerek faz diyagramları ve histerezis davranışlarının farklı tipleri irdelenmiştir. Sistemin zamanla evrimi ise Glauber stokastik dinamiği ile modellenerek dinamik hal denklemleri oluşturulmuştur. Dinamik faz geçiş noktalarıyla belirlenen dinamik faz sınırları yardımıyla ilgili dinamik faz diyagramları elde edilmiştir. Dinamik histerezis döngü karakterleri ilgili parametrelerle incelenerek manyetik alan indüklemeli dinamik faz geçişleri gözlenmiştir. Elde edilen sonuçların Monte-Carlo simülasyonu çalışmasıyla uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. Uygulanan dış manyetik alana bağlı olarak sistemin dinamik ikili histerezis karakteri sergilediği ile ilgili çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied phase transition properties and hysteresis characteristics of binary ferromagnetic alloys under a uniform and oscillating external magnetic field. The formulation of the binary alloy system has been obtained under the effective field theory. Phase diagrams and different types of hysteresis behaviors are investigated by obtaining order parameter under uniform magnetic field. The evolution of the system over time has been modeled by Glauber's stochastic dynamics and dynamic equations of motions have been established. Dynamic phase diagrams were obtained with the aid of dynamic phase boundaries determined by dynamic phase transition points. Dynamic hysteresis loop characteristics were investigated with related parameters and dynamic induced phase transition of magnetic field was observed. It has been observed that the obtained results are in harmony with the Monte-Carlo study. Striking results have been obtained about the system exhibiting dynamic double hysteresis characteristics due to the applied external magnetic field.