Kuraklıklarda enerji üretimi ve sulama suyu kullanımlarının eş zamanlı optimizasyonu
Simultaneous optimization of power generation and irrigation water usages in droughts
  1. Tez No: 491168
  2. Yazar: MERT CAN GÜNAÇTI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEM POLAT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1987-1992 yılları arasında Gediz Havzası orta şiddette bir meteorolojik kuraklığa maruz kalmıştır. Özellikle 1990 yılında en düşük akış ve yağış değerleri kaydedilmiştir. Kurak periyodun uzun sürmesi, Orta ve Aşağı Gediz ovalarındaki yaklaşık 110 000 ha sulama alanını şiddetle etkilemiştir. 1991 yılında Demirköprü barajının mansabındaki Adala, Ahmetli ve Menemen sulama sistemlerine varolan su talebinin yarısı verilebilmiş, ürün rekoltesinde büyük bir düşüş yaşanmıştır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasının amacı, bahsedilen kurak yıl meteorolojik verilerinin günümüzde tekrar etmesi durumundaki baraj işletme pratiğini, sulama suyu tahsisi etkinliğini incelemek, farklı su tahsis senaryoları altında aynı miktarda su ile toplam kazançta artış sağlanıp sağlanamayacağını teorik olarak irdelemektir. Çalışmada Weap programı ile havza modeli oluşturulmuştur. Eksik sulamanın ürün rekoltesine etkileri belirlenmiş, aynı etkilerin farklı sulama planı senaryoları ile nasıl değişeceği incelenmiştir. Excel programı ile Demirköprü Barajı'nın işletme pratiği irdelenmiştir. Üç ana yaklaşım yöntemi ile toplamda on altı su tahsis senaryosu türetilmiştir. Sonuçlara göre su dağıtım takviminde ve miktarında yapılacak değişimler daha fazla ekonomik kazanç elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gediz River Basin has been subjected to a moderate meteorological drought in 1987-1992. Especially in the year of 1990, lowest flow and precipitation values have been recorded. Due to long dry period, approximately 110 000 ha irrigation area in middle and lower Gediz plains, have severly affected. In 1991, Adala, Ahmetli and Menemen irrigation systems of downstream of Demirköprü Dam, have been irrigated half of their actual water demand therefore there has been a major decrease in crop yields. The aim of this study is to examine the reservoir management practice, hence, the executed water allocation efficiency in the case where the meteological data of the dry year would have repeat it self today. In the paper presented the theoretical crop yield increases and decreases under different water allocation scenarios are examined under the same amount of water available. The model of the basin has been created in Weap. The water demands of crops have been determined, then crop yield decrease due to deficient irrigation has been calculated. The power generation of Demirköprü Dam has been calculated with Excel. The responses in crop yield changes have been evaluated under sixteen different water allocation scenarios which can be categorized under three major approach methods. The acquired results indicate that economical profit increase can be obtained by some readjustments of surface water allocation schedule and amount.