TİROİDEKTOMİ SONRASI HİPOKALSEMİ GELİŞİMİNDE PARATİROİD HORMON VE DİĞER FAKTÖRLERİN ETKİSİ
THE EFFECT OF PARATHYROİD HORMONE AND OTHER FACTORS IN THE DEVELOPMENT OF POST THYROİDECTOMY HYPOCALCEMİA
- Tez No: 491169
- Danışmanlar: UZMAN SELİM YİĞİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamıza prospektif olarak 2005 ve 2006 yılları mart ayları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Cerrahi Kliniğinde benign, malign veya tirotoksikoz gibi nedenlerle tiroidektomi uygulanan 145 hasta dahil edildi. Hastalar ile ilgili olarak veriler preoperatif, intraoperatif ve postoperatif olarak toplandı . Preoperatif veri olarak tanı, cinsiyet, yaş, tiroid usg, sintigrafi , iğne aspirasyon biyopsisi, rutin biyokimya, tiroid fonksiyon testleri ve PTH değerleri toplandı. Preoperatif dönemde PTH değeri alt sınıra yakın, normal sınırda ve üst sınıra yakın olarak, tiroid fonksiyon testi(TFT) hipotiroid ötiroid ve tirotoksik olarak değerlendirmeye alındı. İntraoperatif dönemde görülebilen paratiroid bez sayıları, sinir diseksiyonu olup olmadığı, operasyon çeşidi ve İnferior tiroid arterin hangi seviyeden bağlanıp bağlanmadığı her hasta için not edildi. Operasyonu takiben postoperatif dönemde tüm hastalardan serumda kalsiyum, erken ve geç PTH çalışıldı. Çalışmamızda gelişen 22 hipokalseminin tamamı geçici hipokalsemidir. Hipokalsemi kliniği gelişen hastalar daha sık takip edilmek üzere hastalar PTH ve Ca takibine alındı. Hastalar uygulanan operasyon çeşidine göre gruplarla ayrıldı. Bilateral subtotal tirodektomi yapılanlara grup 1, bir lob total karşı lob subtotal tiroidektomi yapılanlara grup 2 , bilateral total tiroidektomi yapılanlara ise grup 3 olarak belirlendi. Hipokalsemi gelişen hastalarda klinik tabloya ıv Ca, oral Ca ve/veya vitamin D başlandı. Hastalar preoperatif tanı, TFT, sinir diseksiyonu, intraoperatif görülen paratiroid sayısı, operasyon çeşidi, preoperatif ve postoperatif PTH seviyesi bakımından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuç olarak tiroidektomi sonrası gelişen hipokalsemde etkili en önemli faktörler, bilateral total tiroidektomi yapılması, intraoperatif sinir diseksiyonu uygulanması, nüks guatrlara ve tiroid malignitelerine uygulanan cerrahi, preoperatif dönemlerde toksik guatr tanısı almış olmak ve preoperatif dönemde PTH'un üst sınıra yakın olmasıdır.
Özet (Çeviri)
We prospectively enrolled 145 patients who underwent thyroidectomy for benign, malignant or thyrotoxicosis in Ankara Numune Training and Research Hospital, 1st Department of Surgery between March 2005 and March 2006. Concerning the patients, the data were collected preoperatively, intraoperatively and postoperatively. Preoperative data included diagnosis, sex, age, thyroid USG, scintigraphy, needle aspiration biopsy, routine biochemistry, thyroid function tests and PTH values. Thyroid function test (TFT) was evaluated as hypothyroid euthyroid and thyrotoxic in the preoperative period, near the lower border, near the normal border and near the upper border. The numbers of parathyroid glands seen in the intraoperative period were noted for each patient, whether there was nerve dissection, operation type and inferior thyroid artery. Following the operation, serum calcium, early and late PTH were studied in all patients in the postoperative period. All of the 22 hypocalcemia cases developed in our study that were transient type. Patients with hypocalcemia were followed up more frequently with PTH and Ca blood analysis. Patients were divided into groups according to the procedure applied. Bilateral subtotal thyroidectomy was performed in group 1, one lob total other lobe subtotal thyroidectomy was performed in group 2, and bilateral total thyroidectomy was performed in group 3. In patients with hypocalcemia, IV Ca, oral Ca and / or vitamin D was started in the clinical picture. Patients were compared statistically in terms of preoperative diagnosis, TFT, nerve dissection, intraoperative parathyroid count, operation type, preoperative and postoperative PTH levels. As a result, the most important factors affecting hypocalcemia after thyroidectomy are bilateral total thyroidectomy, intraoperative nerve dissection, surgery applied to recurrent goiters and thyroid malignancies, diagnosis of toxic goitre in preoperative period and close to the upper border of PTH level in preoperative period.