Improving the performance of manual order picking in the warehouse: A case study
Depoda elle sipariş toplama performansının geliştirilmesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 491182
  2. Yazar: CEMİLE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde, depolar ürünlerin saklanması ve korunması dışında ürünlerin müşteriye hızlı ulaşmasını sağlar. Ürünleri, müşterilere zamanında ulaştırmak için ürünler depolarda etkin biçimde toplanmalıdır. Bu nedenle sipariş toplama sürecinin etkinliği çok önem kazanmaktadır. Ayrıca sipariş toplama, diğer depo operasyonlarını ve ürünlerin müşterilere zamanında ulaştırılmasını da etkiler. Bu çalışmanın amacı, bir perakende deposunda sipariş toplarken gezinme mesafesini en aza indirgemek için, depolama atama politikasına karar vermektir. Çalışmada ilk olarak bir marketler zincirinin ana deposundaki mevcut ürün yerleşimi incelenmiştir. Daha sonra sipariş toplarken gezinme mesafesini azaltmak amacıyla farklı depolama politikaları analiz edilmiştir. Önerilen depolama modellerinde, ilk modelde, sınıf tabanlı depolama atama politikasına göre, ikinci modelde aile gruplama depolama politikasına göre ve üçüncü modelde bu iki depolama politikasının kombinasyonuna göre, ürünler raflarda depolanır. Bu üç farklı depolama modeli, grupların benzerliği ve ABC analizine göre tasarlanmıştır. Grup benzerliği, benzer ürünlerin birbirine yakın yerlerde depolanması gerektiği anlamına gelir, örneğin su ve maden suyu grubu birbirine yakın olarak depolanır. ABC analizi için, ürünlerin çıkış hızı oranı kullanılır. En yüksek çıkış hızına sahip ürünler giriş/çıkışa yakın yerlerde depolanır. Daha sonra, bu üç modelin performansını değerlendirmek için, rotalama politikası olarak A star ve Dijkstra algoritması kullanılmıştır. Bu rotalama algoritmalarına göre, mevcut ve önerilen üç depolama politikasının gezinme mesafesi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bu tez çalışmasında, sınıf tabanlı ve aile gruplama politikasının kombinasyonuna göre düzenlenen model, en iyi depolama modelidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, warehouses provide both keeping and protecting products and also help serving products to customers quickly. To deliver products on time, the products must be picked effectively in the warehouses. For that reason, the efficiency of order picking process becomes very important. Furthermore, order picking affects other warehouse operations and also affects the transportation of products to customers on time. The aim of this study is to decide on a storage allocation policy for minimizing the travelling distance while picking orders in a retail warehouse. In the study, firstly, the existing storage allocation in the warehouse is examined. Later, different storage allocation models are proposed and analyzed according to travelling distance while picking orders. In the proposed storage allocation models, the products are assinged to shelves according to class based storage policy in the first model, according to family grouping storage policy in second model and according to combination of these two storage policies in the third model. These three different storage allocation models are designed according to similarity of groups and ABC analysis. Group similarity means, similar products are stored close to each other, i.e water group and soda water group are stored close to each other. The stock output rate is used for ABC analysis. The products with the highest stock output rate are stored to close the depot. Additionally, in order to evaluate the performance of these three models, two routing policies, i.e. A star and Dijkstra's algorithm are used for picking the orders. By applying, the routing policies, the travelling distance for the existing and three proposed storage allocation models are compared statistically. According to the results, it can be stated that for warehouse under study in this thesis, the best storage allocation model is the one that was arranged according to combination of the class based storage policy and the family grouping storage policy.