İşletmelerde lojistik ve tedarik zinciri faliyetleri ve özel kurum analizi
  1. Tez No: 491198
  2. Yazar: SADIK YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda küreselleşmeye bağlı olarak dünya pazarlarında yaşanan gelişmeler, tedarik zinciri ve lojistik süreçleri kavramlarının önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.20. yüzyılın ikinci yarısından sonra, tedarik zinciri ve lojistik departmanları şirketlerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Günümüzde küresel piyasa şartlarında rekabet yükselmiş, kar marjları azalmıştır. Bundan dolayı şirketler için küresel pazarlarda yaşanan rekabette ayakta kalabilmek için yüksek kar marjı ile satış seçenekleri ortadan kalkmış, maliyetleri düşürme yollarına gidilmiştir. Maliyetleri düşürmek içinde tedarik zinciri süreçleri daha fazla irdelenmeye başlamış ve daha etkin lojistik taşınma yöntemleri aranmaya başlanmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde lojistik kavramı, lojistiğin tarihsel süreç içindeki gelişimi, lojistiğim maliyetleri, temel lojistik faaliyetleri, lojistik taşıma süreçleri ve lojistiğin bölümleri ele alınmıştır. İkinci bölümde tedarik zincirinin kavramı, tanımı, yapısı aktarılmıştır. Bu bağlamda tedarik zinciri yönetimin amaçları, nedenleri, yaraları, avantajları, dezavantajları üzerine durulmuştur. Son bölümde ise özel kurum içinde satış ve lojistik faaliyetleri incelerek SWOT analizine yer verilmiştir. Kurumun ve lojistik süreçlerinin SWOT analizi yapılarak işletme için olumlu ve olumsuz unsurlar göz önünde bulundurulmuştur. Kurumun üstünlük, zayıflık, fırsat ve tehdit faktörlerinin tespiti ele alınmıştır. Böylece kurum, incelenen faktörlerle kendine strateji oluşturmuştur. Oluşturulan bu strateji ile işletme geleceğe daha güvenle bakacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, globalization has once again revealed the importance of developments in global markets, the concepts of supply chain and logistics processes. After the second half of the century, supply chain and logistics departments constitute an important part of the companies. Today, competition in the global market conditions has increased and profit margins have decreased. Hence, for companies to survive in the global market, with high profit margins, sales options have ceased to exist and costs have been reduced. In reducing costs, supply chain processes have begun to be scrutinized more and more efficient logistics handling methods have begun to be sought. This thesis consists of three parts. In the first part, the concept of logistics, the development of logistics in the historical process, logistics costs, basic logistics activities, logistics transportation processes and parts of logistics are discussed. In the second part, the concept, definition and structure of the supply chain are presented. In this context, the aims, causes, injuries, advantages and disadvantages of supply chain management are emphasized. In the last part, SWOT analysis has been included in the sales and logistics activities in private institutions. The SWOT analysis of the institution and its logistics processes has been carried out to take into consideration the positive and negative factors for the operation. The determination of the superiority, weakness, opportunity and threat factors of the institution has been discussed. Thus, the institution created a strategy for itself with the factors examined. With this strategy created, the business will look more confident in the future.