Dos and ddos attacks and mitigation methods
Hizmet engelleme ve dağıtık hizmet engelleme saldırıları ve hafifletme yöntemleri
- Tez No: 491209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, hizmet engelleme ve dağıtık hizmet engelleme saldırıları, saldırganların kullandığı araçlar ve bu saldırılara karşı alınabilecek, saldırıların etkilerini hafifletme teknikleri ile ilgilidir. Farkı saldırı tipleri değişik senaryolarda incelenmiştir. Çalışmada dağıtık hizmet engelleme saldırılarının yapısı açıklanmıştır. Sonuç olarak, farklı tiplerdeki hizmet engelleme ve dağıtık hizmet engelleme saldırılarının etkilerini en aza indirmek için uygulanabilecek etkili hafifletme yöntemleri ve müdahale yöntemleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with Denial of Service (DoS) and Distributed Denial of Service Attacks (DDoS), tools used by attackers and effective mitigation techniques. Different types of DoS and DDoS Attacks will be analyzed in different scenarios. The architecture of DDoS Attacks will also be explained thoroughly in the thesis. Finally, in this study, I will present different type of mitigation techniques to minimize effect of DoS and DDoS Attacks in real time network and list the incident management process.