Caz doğaçlamalarında referans kullanımı; sololama kurgusunda başka yapıtlardan alıntılar, parafrazlar ve müzikal gramer içi göndermeler
Using a referance in jazz improvisations; having quotations from other compositions in solo assembly, paraphrases and refers in musical grammar
- Tez No: 491208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanatın birçok alanında olduğu gibi müzikte de“metinler-arasılık”alıntılama, gönderme yapma, vb. biçimleriyle materyalin zenginleştirilmesine, bildirimin derinleştirilmesine katkıda bulunan, önemli bir kavramdır. Bu alanda alıntı ve yöntemlerinin (parafraz, bezeme, pastiş, vb) kullanımı ile yalınkat bir ezgisel aktarımın yanı sıra, biçemsel, armonik, vb. dokusal çeşitlilik elde etmek olanağı kazanılmıştır. Var olan bir müziğin/müzikal önermenin yeni bir kompozisyona aktarılması doğaçlamalarda yer bulması, müzik tarihinin her bir dönemi için ayrı ağırlık merkezleriyle incelenmeye değerdir; Ortaçağ, Rönesans Barok, Klasik; New Orleans, Swing, Bebop, vb. farklı dönem ve tarzların birbirleri arasında kurdukları köprüler, çoğu zaman, bizatihi böylesi alıntılar üzerinden kolaylıkla tanımlanabilmekte ya da deşifre edilebilmektedir. Bu çalışmada da her alıntı unsurunun bir dönüşüm sürecine katıldığı ve alıntılandığı yapıtlarla kurduğu ilişkiler gözlemlenmiştir. Çoğu zaman yeni bir eser ile alıntılanan kesitin arasına biçimsel paralellikler apaçıkken, kimi zaman alıntılanan öğeler gizli bir şekilde -“meslek-içi”şifrelerle- sunulmuştur. Bu çalışmada, alıntının çeşitlerinden ve örneklerinden hareketle alıntılanan parçanın, parafrazın nereden geldiğinden çok, ödünç alınan kesitin, izleğin kapsamı müzikal kompozisyona yansıyan tasarımsal boyutları irdelenmiştir. Bu yolda, icracıların alıntılama aracılığı ile müziği nasıl çeşitlendirebilecekleri; daha kimlikli bir kompozisyon ve doğaçlama yaratmada hangi müzikal yaklaşımların, melodik unsurların model alınabileceği, örnek yapıtlar üzerinden gösterilmeye; nota transkripsiyonları ve analizleriyle ilgili metinler-arasılık tiplerine/ilişkilerine vurgu yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in numerous fields of art,“intertextuality”in music is an important concept in attempting to enrichment of the material and making a deeper statement by means of quotation and referencing. The use of quotes and its methods (paraphrase, adornment, pastiche etc.) not only provide univalent melody transfer but also stylistic and harmonic textural diversity. Turning a music/musical proposal into a composition and taking a place in improvisations are worth to examine with the different balance for each period of the history of music. The bridges between different periods and styles such as Medieval, Renaissance Baroque, Classical; New Orleans, Swing, and Bebop are easily definable or decipherable by the kind of quotations. In this study, it was observed that each citation element has participated in a transformation process and interrelated with the cited works. Generally, formal parallelism between the new work and quoted section is clearly shown, but sometimes quoted sections are hidden by professional ciphers. In this study, schematic dimensions of borrowed section and coverage of the theme, which are reflected in the scope of the musical composition, are examined rather than where paraphrase comes from. In this way, how the performers can diversify music through quotation; which musical approaches, melodic elements can be modeled in creating a more identifiable composition and improvisation is trying to be shown through sample works. Also, the types and relations of intertextuality are emphasized related to note transcriptions and analysis.