Bağlama gövdesinin akustik olarak yeniden düzenlenmesi üzerine öneri; kayıt teknolojileri ile tınısal değerlendirmesi
Recommendation on acoustic reconstruction of the baglama body; timbral evaluation with recording technologies
  1. Tez No: 561396
  2. Yazar: HALİL CEM GÜDEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA BURAK TAMER, ÖĞR. GÖR. ŞAFAK KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türk çalgılarından bağlama vb. bazı müzik aletlerinin fiziksel yapısı üzerine yeterli derecede akustik çalışma ve araştırma yapılmamıştır. Örneğin, bir udun sap boyunu uzatırsak ve gövdesini normalden küçük yaparsak enstrümana akustik olarak nasıl bir katkıda ya da zararda bulunmuş oluruz? Akustik bu ve benzeri sorularla ilgilenir. Ses analizi, bu soruları modern yöntemlerle cevaplamayı mümkün kılar. Müzisyenler için müzik, enstrümanları ile dinleyicilerin kulağına güzel gelen sesler çıkarmayı amaçlamaktır. Dinleyiciler için müzik, müzisyenin sanatsal bir başarısıdır. Bir fizikçi için ise müzik, havada yayılan basınç dalgalanmalarından başka bir şey değildir. Dünyadaki diğer enstrümanlara kıyasla Türk enstrümanlarının akustik yapının incenlenmesi ve araştırılması yok denecek kadar azdır. Akademik olarak kaynak olması için bu alanda daha fazla araştırma yapılmalıdır. Günümüze kadar bağlama yapım ustaları bağlamayı geliştirmek amacı ile bağlama üzerinde sürekli bir yenilik denemiştir. Bu denenen yeniliklerden bir tanesi ise bağlama gövdesinde de, gitarda olduğu gibi balkon tavan uygulanıp, gövdesinde ses deliği yapılmasıdır. Bu yöntem uygulandığı zaman bağlamada öne çıkan tiz sesler, bas sesler ile dengelenmektedir. Standart yapılan bağlamalara göre daha dolgun ve dengeli bir ses vermektedir. Bu da bağlama tınısının daha zengin olmasını sağlamaktadır. Prodüksiyon aşamasında da bağlamaya yapılan bu değişiklik bas ve tiz seslerin dengeli olduğu bir sese katkıda bulunur. Bu tezde, aynı bağlama üzerinde, gövdede üç aşamalı olarak akustik düzenleme yapılıp kayıt alınacak ve elde edilen veriler, şekiller ve yöntemlerle sunulacaktır. Anahtar Kelime: Bağlama, Akustik Düzenleme, Ses teknolojileri.
Özet (Çeviri)
There is not enough acoustic study and research on the physical structure of some musical instruments such as baglama from Turkish instruments. For example, if we extend the length of an ud's stem and make the trunk smaller than normal, how can we acoustically contribute to the instrument? Acoustics deals with these and similar questions. Voice analysis makes it possible to answer these questions with modern methods. For musicians, music is intended to make sounds that are beautiful to listeners with their instruments. Music for the audience is an artistic success of the musician. For a physicist, music is nothing but pressure fluctuations in the air. The acoustic structure of the Turkish instruments is less and less studied than the other instruments of the world. More research should be done in this area to be an academic source. To date, baglama production masters have tried a constant innovation in the baglama to develop baglama. One of these innovations is to apply a balcony ceiling and to make a sound hole in the baglama body as in guitar. When this method is applied, the high-pitched sounds in the baglama are balanced with the bass sounds. It gives a fuller and balanced sound compared to the standard baglamas. This provides the timbre of baglama richer. In the production phase, this change to the baglama contributes to a sound where bass and treble are balanced. In this thesis, acoustic editing will be done in three stages in the same baglama. The data obtained will be presented with figures and methods. Keyword: Baglama, Acoustic Regulation, Sound Technologies