Tarih-i Kostantiniye ve Ayasofya (inceleme-metin)
The history of constantinople and Hagia Sophia (examination-text)
  1. Tez No: 491267
  2. Yazar: ANIL DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR DEMLİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
''Tarih-i Kostantiniye ve Ayasofya'' adlı eserin metin-incelemesi olarak hedeflenen bu çalışma, İstanbul'un tarihi konusunda araştırmacılara önemli bilgiler verebilecek içeriğe sahip olup, şehrin inşası ve şehirdeki diğer tarihi yapıların imarından bahsetmektedir. Yapılan araştırmada İstanbul ve Ayasofya'nın inşasıyla ilgili birden fazla esere ulaşılmıştır. Fakat Topkapı Sarayı Kütüphanesi ile Sadberk Hanım Müzesi Hüseyin Kocabaş Kitaplığındaki istinsah nüshaları çalışmada temel alınmıştır Esasında eser 1565 tarihinde telif edilmiş olup ancak ulaşılabilen nüsha istinsah tarihi 1637 seneli nüshadır. İki istinsah nüshasından haberdar olduğumuz bu eserin istinsah nüshaları mukayese edilerek incelenmiştir. Bunun sonucu Topkapı Sarayı Kütüphanesi'ndeki nüshanın tez çalışmasında odak noktası olmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte diğer nüshadan da gerekli noktalarda yararlanılmaya çalışılmıştır. Eserin incelenmesi sonucu, İstanbul'un nasıl inşa ve imar edildiği hususunda tez çalışmasının, bu konudaki diğer çalışmalara bütünü tamamlaması adına yardımcı olması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasına kaynak oluşturan istinsah nüshaları dışında İstanbul'un inşa ve imarından bahseden muhtelif araştırma eserlerinden de yararlanılması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda İstanbul ile ilgili ansiklopedi maddeleri başta olmak üzere kroniklerden seyahatnamelere kadar uzanan muhtelif türdeki eserlerin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the texts of the work named“Tarih-i Kostantiniye ve Ayasofya (The History of Istanbul and Hagia Sophia)”, has contents that can give important information to the researcher about the history of Istanbul. The work mentions about the construction of the city and the reconstruction of other historical buildings in the city. In the research, several works related to the construction of Istanbul and Hagia Sophia were reached. However, the copies of the Topkapı Palace Library and the Sadberk Hanım Museum Hüseyin Kocabaş Library are taken as the basis for the study. In fact, this work was copyrighted in 1565, however, the accessible copy is the one with the date of 1637. Two copies of this work that we were aware of were compared. As the result, the copy in the Topkapi Palace Library was decided to be the focal point of this thesis study. However, the points that were needed were tried to be used from the other copy. As the result of the analysis of this work, the overall purpose of this thesis study on how Istanbul is constructed and reconstructed is helping the other studies on this subject to complete the whole perspective. In addition to the copies that constituted the source for this thesis study, it is aimed to benefit from the various studies that mention the construction and the reconstruction of Istanbul. In line with this objective, it is aimed to examine various kinds of works ranging from travels books to chronicles and particularly the encyclopaedic information about Istanbul.