Planlı davranış teorisi çerçevesinde öğrencilerin yurtdışında eğitim alma niyetlerini incelemeye yönelik bir araştırma
A study to examine students' intention to study abroad within the framework of planned behavior theory
  1. Tez No: 742912
  2. Yazar: FATOUMA IDRISS IBRAHIM FATOUMA IDRISS IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşme olgusu birçok alanda değişim ve dönüşümün gerçekleşmesine neden olmuştur. Ekonomide, siyasal kurumlarda, sosyo-kültürel değerlerde, bilim ve teknolojide dinamik dönüşümlere yol açan küreselleşmenin eğitim alanındaki en çarpıcı etkilerinden biri uluslararası öğrenci hareketliliğinin artmasında görülmektedir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde uluslararası öğrenci sayısı gittikçe artmaktadır. Yalnızca 3 yılda Çankırı Karatekin Üniversitesinde eğitim gören uluslararası öğrenci özellikle Cibutili öğrenci sayısında keskin bir artış olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı Çankırı Karatekin Üniversitesi özelinde Cibutili öğrenciler kapsamında yapılacak bir çalışma ile yurtdışından öğrenim amacında olan öğrencilerin sayısındaki bu güçlü artışın nedenini öğrenmek ve planlı davranış teorisi aracılığıyla Cibuti'de bulunan öğrencilerin ÇAKÜ'de eğitim görme veya görmeme niyetlerini belirlemektir. Araştırma yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır.Çalışma sonucuna göre PDT modeli kapsamında değerlendirildiğinde, öğrencilerin ÇAKÜ'sinde okuma niyetleri iki temel bileşen (yurtdışında eğitim almaya yönelik tutum ile öznel norm) tarafından olumlu yönde etkilenmekte iken yurtdışında eğitim almaya yönelik algılanan davranışsal kontrol bileşeninin ÇAKÜ'nde okuma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen motivasyon faktörlerinin (içsel deneyimler ve içşsel özgürlük) öğrencilerin yurtdışında okumaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği ve ekonomik engellerin öğrencilerin tutumlarını olumsuz yönde etkilediğini görülmüştür. Ayrıca, araştırma bulgularına göre öğrencilerin ÇAKÜ'nde okuma niyetleri ÇAKÜ imajı tarafından olumlu yönde etkilenmekte iken; ülke imajı, yani Türkiye imajının ÇAKÜ'nde okuma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, geleneksel ve ticari elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın öğrencilerin ÇAKÜ'nde okuma niyetlerini olumlu yönde etkilediğini görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization has led to change and transformation in many areas. One of the most striking effects of globalization which has led to dynamic transformations in economy, political institutions, socio-cultural values, science and technology is seen in the increase of international student mobility. As in the world, in Turkey especially in Çankırı Karatekin University, the number of international students is increasing. It has been observed a sharp increase in the number of international students especially students from Djibouti studying at Çankırı Karatekin University in only 3 years. The aim of this study was to find out the reason for this strong increase in the number of Djiboutian students at Çankırı Karatekin University and to determine through the theory of planned behaviour the intention of Djiboutian students which are in Djibouti to study or not at Çankırı Karatekin University. As a research method a questionnaire form was used.According to the results of the study, when evaluated within the scope of the theory of planned behaviour, it was determined that while students' intention to study at Çankırı Karatekin University was positively affected by attitude and subjective norm towards studying abroad, the perceived behavioral control component did not have a significant effect on the intention to study at Çankırı Karatekin University. It was observed that the motivational factors (intrinsic experiences and intrinsic liberty) included in the study positively affected students' attitudes towards studying abroad and that economic obstacles negatively affected students' attitudes. İn addition, according to the findings, it has been determined that while the image of Çankırı Karatekin University affected postively students' intention to study in Karatekin University, country image (image of Turkey) didn't have a significant effect on the intention of studying at Çankırı Karatekin University. Finally, it was seen that traditional and commercial electronic word-of-mouth marketing positively affected students' intentions to study at Çankırı Karatekin University.