Adli ilahi bağlamında engellilik
Disability in the context of judicial divine
- Tez No: 491308
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Engellilik problemini salt psikoloji, sosyoloji ve tıp açısından değerlendirmek yeterli değildir. İnsan akıllı ve sorgulayan bir varlıktır.“Allah'ın insanları mükemmel bir şekilde yaratma gücü varken neden engelli olarak yaratmaktadır?”gibi soruları sorabildiğinden meselenin, yaratıcı –yaratılan (teoloji) perspektifinden de ele alınması gerekmektedir. Kelam mezhepleri bu meseleyi“adalet-hikmet-mülkiyet”bağlamında açıklamaya çalışmışlardır. Yine engellilik, hem bakımını üstlenen kişilerin hem de engelli bireylerin bir takım fiziksel, duygusal ve sosyal yönden etkilenmelerine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak, kendini işe yaramaz olarak görme, yalnızlık duygusu içine girme, ayrımcılığa maruz kalma gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu duruma karşı farkındalık oluşturulması gerekmektedir. Bazen engelli ve yakınlarının karşılaştıkları bu durum, onların isyan etmelerine ve ilahi adaleti sorgulamalarına neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the problem of disability only in terms of psyclology, sociology and medicine is not enough. Human is a wise and qestioner creature. So he can ask questions such as“Why does Allah create people as disabled while he has the power of perfect creation?”Because of these questions, the issue must also be handled in terms of creator-creature (theology). Speech sects try to explain this issue in contex of“justice, wisdom, ownership.”Disabilitiy causes some physical, emotional and social problems both on the disabled individuals and the people looking after them. As a result, some difficulties come out for disabled people such as seeing himself/herself noneffective, feeling lonely and experiencing discrimination. There must be awareness against this situation. Sometimes, these problems faced by disabled people and their relatives may cause their rebellion and questioning the poetical justice.