Türkiye'de tilavet edilen mushaftaki bazı vakf işaretlerinin diğer mushaflarla mukayeseli tahlili
Compare some of the signs of waqf in the Mushaf, which is read in Turkey with other Mushafs
- Tez No: 491307
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Kur'an, gerek Ebû Bekir (ra.) döneminde yazıldığında, gerekse Osman (ra.) döneminde nüshalar halinde çoğaltıldığında, nâzil oluş şekli korunarak hiçbir ilave yapılmamıştır. Ancak zamanla duyulan ihtiyaç üzerine önce harekeler, sonra birbirine benzeyen harflerin ayırt edilmesi için nokta/noktalar konulmuştur. Hicri dördüncü asırdan itibaren bazı mushaflarda bazı vakf yerlerine bir takım alâmetler konulmaya başlanmış, onuncu asırdan sonra da bu durum yaygınlık kazanmıştır. Ancak vakf yerleri ve işaretlerinin belirlenmesi ictihâdî bir konu olduğundan tartışmalara açık olması kaçınılmazdır. Nitekim İslâm ülkelerinde basımı yapılan mushaflardaki vakf yerleri ve işaretleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Ülkemizde tilâvet edilen mushaflarda da birçok vakf yeri ve işareti hem diğer İslâm ülkelerindeki mushaflarla farklılık arz etmekte hem de birbirine benzer yerlerdeki vakf yerleri/işaretleri ile çeliştiği görülmektedir. Bazen âyetin anlaşılmasında problem oluşmadığı halde (لا) alâmeti konulmuş, bazen de vasl edilmesi durumunda âyetin anlaşılmasında problem oluşmadığı halde (م) alâmeti konulmuştur. Bazen muânaka alâmetine gerek yokken konulmuş, bazen de muânaka alâmeti konulması uygun olduğu halde konulmamıştır. Bazı yerlerde ise vakf edildiğinde ortaya çıkan mana ile tefsir kaynaklarında ve meallerde âyet için yapılan yorumun uyum arz etmediği görülmektedir. İşte bu çalışmada söz konusu problemler ve çelişkiler örneklerle açıklanmıştır. Çalışmada vakf ve ibtidâ kavramının lügat ve terim anlamları, vakf kavramları ve işaretleri, vakf ve ibtidâ ilminin başlangıç tarihi, Kur'an'ı yorumlamadaki etkisi ve alanla ilgili eserler üzerinde durulmuştur. Sonra Türkiye'de tilâvet edilen mushaftaki vakf yerleri için asıl kaynak kabul edildiğinden Secâvendî, vakf ve ibtidâdaki metodu ve konuyla ilgili eseri hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak Türkiye'de tilâvet edilen mushafta uygun olmadığı kanaatine varılan vakf yerleri ve işaretleri belirlenerek kritiği yapılmış ve alternatif vakf yerine/alâmetine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an, both Abu Bakr and the Osman period, was preserved in its original form when reproduced, and no additions were made, but the points were added after the movements were first needed. From the fourth century onwards, various signs have begun to be put on some stops in the mushaf. This situation became widespread after the tenth century. But it is inevitable signs of stopping places and determination to be open to debate due to the mentioned places and stop signs is a matter of jurisprudence. As a matter of fact, there are differences between the stand places and signs in the mushafs which are published in different Islamic countries. Many stops and signs in our country are different from those of other Islamic countries. That's to say, it seems that they are in contradiction with places and signs in places similar to each other. Sometimes the sign (لا) is put in the case that there is no problem in understanding the verse. Sometimes, even the verse is united, the sign (م) is put on when the verse is not understood. Sometimes, when it is not necessary, a sign is inserted, sometimes the sign is not inserted. In some places, it seems that the interpretation for the verse in the sources of tafsir and the meaning that arises when it stops is not compatible. In this work, such differences and contradictions are explained with examples. Dictionary and terminology meanings of stops and starts concept in work, stoping concepts and signs, starting date of stop application, effect of interpretation of Qur'an and works related to this field are emphasized. Later, the information about Secawandi and his work was given in this work. Because he and his work are considered as the main source for the read mushaf stop locations in Turkey. In addition, information about the method of stop and start of Secawandi was also given. As a conclusion, identified placeses and stop signs to be read in accordance with the mushaf was reached. İmcompatible stoping placeses and sings that have been read in mushaf in Turkey have been idintified. A critics have been made on those stoping placeses and signs. It has been focused on those stoping placeses and sings in this work.