Toplumsal hareketlerin değişen doğası: Yeni kimlikler-yeni hareketler
The changing nature of social movements: New identities-new movements
  1. Tez No: 491312
  2. Yazar: AHMET ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma çağdaş toplumsal hareketlerin süregiden toplumsal değişme süreçleri boyunca nasıl şekillendiğini ve bu süreçleri nasıl şekillendirdiğini anlama çabasının bir ürünüdür. Çalışmada toplumsal hareketler, toplumsal değişmenin aktörleri, destekçileri ve sonuçları olarak, toplumsal muhalefetin görünür hale geldiği bir alan şeklinde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk kısmında toplumsal hareketler teorisinin ana hatları ortaya konulmuş, ikinci kısmında ise çağdaş toplumsal hareketlerin doğası izah edilmeye çalışılmıştır. Araştırma türleri açısından“temel araştırma”sınıfına giren bu çalışmada, yöntem olarak teorik kaynaklara ve alanda yapılmış olan uygulamalı araştırmalara odaklanılmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak araştırmanın varsayımı bağlamında test edilmiştir. Bu çerçevede çağdaş toplumsal hareketlerin tarihsel olarak öncüllerinden farklılaştığı ve yeni bir forma kavuştuğu ancak yeniliğin bir kopuş şeklinde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a product of the effort to understand how contemporary social movements are shaped during the on-going processes of social change and how they shape these processes. Within the study, social movements were dealt with as the actors, supporters and outcomes of the social change, as an area where social opposition becomes visible. In the first part of the study, outlines of the theory of the social movements were put forward and in the second part, the nature of the contemporary social movements were tried to be explained. This study, which is classified as“basic research”in terms of the research types, focuses on theoretical sources and applied research in the field. The findings were interpreted and tested in the context of the research hypothesis. Within this scope, it was concluded that contemporary social movements have been differentiated from their predecessors historically and reached a new form, but that is not in the form of a break.