Takrîrî sünnet ve değeri
Takrîrî sunnah and its value
  1. Tez No: 491319
  2. Yazar: HÜSEYİN VURUŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET SANCAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışma, Hz. Peygamber'in onay ve kabullerine dayanan takrîrî sünnet hakkında yapılmıştır. Çalışmada takrîrî sünnetin usul ve değer yönü, delilleriyle birlikte tahlil ve tetkik edilmiştir. Çalışma kısa bir girişten sonra iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde takrîrî sünnetin kavramsal, tarihsel ve içeriksel çerçevesi; ikinci bölümde ise takrîrî sünnetin kaynak ve teşrî değeri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde takrîrî sünnetin anlamı, kapsamı, kavramlaşma süreci ve takrîre benzeyen hususlar ele alınmıştır. Bu bölümde genel olarak takrîrî sünnetin anlamı ve yapısal şekli konusunda muhtelif yaklaşımların olduğu ve takrîr kavramının erken dönemlerden itibaren ulemâ tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu bölümde takrîrî sünnetin mahiyet ve muhteva itibariyle zengin bir içeriğe sahip olduğu ve Hz. Peygamber'in tebessüm ve sükûtunun onay yanında çok çeşitli anlam değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde ise takrîrî sünnetin delil, beyan ve hükmî değeri ile sünnetin diğer kısımlarıyla tenâsüp ve teâruz ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde birtakım gerekçeler ve şartlar çervesinde takrîrî sünnetin her konuda başlı başına delil olduğu ve şer'î hükümlere kaynaklık ettiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out about taqriri sunnah which is based on the approval and acceptance of the Prophet. The procedures and the value of taqriri sunnah were analyzed and examined with the evidences in this study. The study was divided into two chapters after a brief introduction. In the first chapter, the conceptual, historical and contextual framework of taqriri sunnah; in the second chapter, the source and order value of taqriri sunnah are emphasized. In the first chapter of the study, the meaning, scope, conceptualization process of taqriri sunnah and the issues similar to Taqrir have been discussed. In this section, it was determined that there were various approaches to the meaning and structural form of taqriri sunnah and that the concept of taqrir was used by ulema since the early period. Moreover, it has been seen that taqriri sunnah has a rich content in terms of nature and content in this chapter. It has been stated that the smile and the silence of the Prophet had a wide range of meaning values in addition to approval. In the second chapter of the study, the evidence, the declaration and the judicial value of taqriri sunnah and the relation of the other parts of taqriri sunnah with contradiction and proportion have been emphasized. In this section, it has been stated that, taqriri sunnah is an evidence all by itself in all cases and was the source of the provisions of sharia within the scope of various reasons and conditions.