Futbol taraftarlığının müşteri sadakati ve tüketici davranışı temelinde incelenmesi
Examination on the basis customer loyalty and consumer behavior of football fans
- Tez No: 491330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, futbolda farklı taraftar gruplarının kulüplerine yönelik sadakat düzeyleri ve bu sadakat düzeylerine göre kulüplerine sağladıkları maddi destekler tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna ek olarak, taraftarlar kulüplerine yönelik maddi destek yapmıyor ise bunun nedenleri de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada farklı taraftar tiplerini, yapılan maddi destek türlerini ve eğer maddi destek yapılmıyorsa bunun nedenlerini belirlemek için 50 kişilik bir kitleden veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu bilgilerden de yararlanılarak araştırma anketi oluşturulmuştur. Kolayda örneklem yöntemiyle 533 kişilik bir örneklemden veriler elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre farklı taraftar tiplerinin sadakat düzeylerinde farklılık bulunmuştur. Tutulan takım için yapılan harcama türleri ve harcama düzeyleri taraftar sadakati, taraftar tipi ve demografik özellikler ile ilişkilidir. Demografik özeliklere göre taraftar tipi ve taraftar sadakati bazılarında farklılaşırken bazılarında farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the level of loyalty to the clubs of different fan groups in the football and the financial support they provided to their clubs according to these loyalty levels. In addition, if the fans do not provide financial support for their clubs, it is tried to determine their reasons. The research was carried out in two stages. In the first stage data gathered from a group of 50 individuals to determine different types of supporters, types of financial support made and if there is no financial support, to determine the reasons for this situation. A research survey was created by utilizing these obtained information. The data was collected from a sample of 533 people by convenience sampling method. According to the analysis results, it was found that there is a difference in the loyalty levels of the different fans types. Expenditure types and their level for supported team is related with fan loyalty, fan type and demographic characteristics.