Çevre politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin rolü: Aksaray Belediyesi örneği
The role of local governments in the implementation of environmental policies : The case of Aksaray Municipality
  1. Tez No: 491331
  2. Yazar: SEMA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çevre sorunları, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir. Hava, su ve toprak kirliliği, küresel ısınma, flora ve faunanın tahribi, ekolojik dengenin bozulması, katı atıklar ve kentleşmenin ortaya çıkardığı problemler günümüzdeki ortak çevre sorunları arasında yer almaktadır. Bu çevre sorunlarının yerelde ortaya çıkması ilerleyen zamanda evrensel boyuta ulaşmasına neden olmaktadır. Çevre sorunların çözümünde yerel yönetimlere özellikle belediyelere önemli sorumluluklar düşmektedir. Çevre sorunlarına müdahale edebilmeleri merkezi yönetimlere göre daha kolay ve hızlı olan yerel yönetimlerin meydana gelen çevre sorunlarının çözümüne yönelik olarak nitelikli politikalar yapması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda sorunların doğru bir şekilde belirlenmesi ve çözümlenebilmesi uygulanacak olan politikaların niteliğiyle yakından ilgilidir. Bu çalışmada, yapılacak olan politikaların yerelden başlayarak küresel bir boyuta ulaşması kapsamında, yerel yönetimlerin önemi Aksaray Belediyesi örneği üzerinde irdelenmiştir. Bu çalışmanın genel amaçları arasında, Türkiye'nin çevre politikası hakkında bilgi vermek, çevre politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin önemini belirtmek ve Aksaray Belediyesi'nin Aksaray ilindeki çevre sorunlarının çözümüne yönelik çevre politikaları konusunda yaptığı çalışmaları incelemek yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmada ilk olarak temel çevre kavramları anlatılarak, çevre sorunlarına yer verilmiştir. Daha sonrasında, Türkiye'nin çevre politikası hakkında bilgi verilerek çevre mevzuatı üzerinde durulmuş ve çevre politikalarının uygulanmasında önemli bir yere sahip olan yerel yönetimlerin çevre ile ilgili yetki ve sorumlulukları incelenmiştir. Çalışmamızın diğer bir bölümünde ise Aksaray Belediyesi'nin çevre ile ilgili yaptığı çalışmalara yer verilmiş, Aksaray ilindeki çevre sorunlarının çözümüne yönelik uygulanan politikalar incelenmiştir. Çalışmanın en son kısmında görüş ve önerilerde bulunulmuş olup bu konuda gelecekte yapılacak çalışmalara temel oluşturması amaçlanmıştır. Sonuç olarak Aksaray ili coğrafi konumu, doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ile büyük bir öneme sahiptir. Ancak Aksaray ilinin sahip olduğu bu özellikler sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda gelecek kuşakların haklarına saygı gösterici bir kapsamda kullanılmalıdır. Bu amaçla Aksaray ilindeki çevresel sorunların çözümünde bir yerel yönetim birimi olan Aksaray Belediyesi, gerekli önlemleri alarak politikalar oluşturmalıdır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have become one of the most important problems in Turkey as well as in every part of the world. Problems of air, water and soil pollution, global warming, destruction of flora and fauna, deterioration of ecological balance, solid wastes and urbanization are among the common environmental problems today. The emergence of these environmental problems locally leads to a universal dimension in the future. Local governments, especially municipalities, have important responsibilities in solving environmental problems. It has become a necessity for local governments to solve the environmental problems are taking place which are easier and quicker to intervene in environmental problems than central governments. In this respect, the correct identification and resolution of problems is closely related to qualified of the policies to be implemented. In this study, the importance of the local goverment is explained on the Aksaray Municipality example in the context of the policies to be carried out from a locally to a global dimension. Among the general objectives of this study are take place to give information about Turkey's environmental policy, to emphasize the importance of local governments in the implementation of environmental policies and to examine the works of Aksaray Municipality's about the environmental policies for the solution of environmental problems in Aksaray Province. In this context, firstly the basic environmental concepts are explained and environmental problems are mentioned in the study. Later, environmental legislation was discussed by giving information about Turkey's environmental policy, and responsibilities of the local governments having an important place of environmental policies were examined. In another part of this work, Aksaray Municipality's work about the environment was given and the policies applied to the solution of environmental problems in Aksaray province were examined. In the last part of the work opinions and suggestions have been made and it is aimed to form the basis for future work. As a result, Aksaray province has a great importance with geographical location, natural, cultural and historical values. However, these characteristics, which Aksaray has should be used respect to the rights of future generations with sustainability approach. For this purpose, as a local government located in the source of environmental problems of Aksaray, Aksaray Municipality should take the necessary precautions and create policies.