Sosyal medyanın ağızdan ağıza pazarlamaya etkisi ve tüketici eğilimleri: Facebook örneği
The effect of social media to word of mouth marketing and consumer trends: Facebook case
- Tez No: 491332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz bilgi teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler sayesinde insanlar arası mesafe kısalmakta ve iletişim de kolaylaşmaktadır. Bu değişim pazarlama iletişimi açısından ağızdan ağıza pazarlamanın önemini daha da arttırmaktadır. Araştırmada tüketicilerin sosyal medya üzerinden (Facebook sosyal ağı üzerinden) WOMM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) eğilimlerinin ölçümü ve bu eğilimin sosyo-demografik özelliklere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sosyal medya kullanıcıları üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Nicel olarak gerçekleştirilen çalışma sonunda ulaşılan sonuçlara göre sosyal medya üzerinde gerçekleşen pozitif ve negatif WOMM eğilimi sosyo-demografik özelliklerden etkilenmektedir. Ayrıca tüketicilerin satın alma kararında da sosyal medya önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
With today's rapid advances in information technology it is easier to shorten the distance between people and communication. These changes in terms of marketing communications increases further the importance of word of mouth marketing. In this research measuring the tendency of consumers via social media (over the social network facebook) womm (word of mouth marketing) and this tendency aimed to investigate based on socio-demographic charateristics. For this purpose a survey was carried out on social media users. As a result of quantitative studies conducted, achieved positive and negative womm trends took place over social media, is affected by socio-demographics. Social media also plays an important role in the purchasing decisions of consumers.