Niğde İmam Hatip Lisesi erkek pansiyon öğrencilerinin kentsel mekanı deneyimlemesi
Experience of Nigde İmam Hatip male boarding school students on the urban area
- Tez No: 491348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SALMAN YIKMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyetten farklı olarak toplumun kadın ve erkeğin rollerine ilişkin algısını yansıtan bir kavramdır. Bu algı sosyalleşme ile insanlara aktarılmaktadır ve bu çerçevede toplumsal hayat düzenlenmektedir. Niğde İmam Hatip Lisesi Erkek Pansiyon Öğrencilerinin Kentsel Mekânı Deneyimlemesi adlı bu çalışmada toplumsal cinsiyet algısı, buna bağlı olarak erkeklik ve hegemonik erkeklik gibi kavramların kent merkezini deneyimlemede etkisi anlaşılmak istenmiştir. Niğde İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden seçilen araştırma özneleri ile yapılan görüşmeler ve bu görüşmeleri destekleyen gözlemler sonucunda kentsel mekânı deneyimlemede cinsiyet algısının etkili olduğu görülmüştür. Din ve eğitim de araştırma öznelerinin erkeklik algısına etki etmektedir. Erkeklik anlayışının baskın şekilde görüldüğü araştırma özneleri, kentsel mekânın kadın erkek eşitliği üzerine tasarlanması gerektiğini söylemekte fakat uygulamada farklı davranmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Gender, unlike the biological sexes, is a concept that reflects the perception of society about the roles of men and women. This perception is transferred to people via socialization and the social life is organized in this respect. In this study, named“Experience of Nigde Imam Hatip Male Boarding School Students On the Urban Area”the aim is to understand the effect of concepts like the perception of gender, masculinity in relation to that and hegemonic masculinity on experiencing the urban space. As a result of the interviews done with the research subjects selected from Nigde Imam Hatip High School students and observations that support these interviews, it appeared that perception of gender is effective on experiencing the urban space. Besides from that, religion and education are also effective on research subjects' perception of masculinity. Research subjects who have understanding of masculinity predominantly, states that urban space should be designed in regard to the gender equality but they act different in action.