İmam hatip ortaokullarında öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumların incelenmesi
Investigation of attitudes of 8th grade students studying in imam hatip secondary schools towards the History of Turkish Republic Revolution and Kemalism course
  1. Tez No: 741044
  2. Yazar: EMRE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumların incelenmesinin amaçlandığı bu çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Aksaray ili genelinde bulunun yedi İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 389 (240 kız, 149 erkek) 8. Sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama metodu kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın problem cümlesi“İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumları ne düzeydedir?”olarak belirlenmiştir. İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarih ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumları“Cinsiyet, Anne Eğitim Düzeyi, Baba Eğitim Düzeyi ve Yaşanılan Yerleşim Birimi”değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yeşiltaş ve Yılmazer (2015) tarafından geliştirilen“Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Cinsiyet değişkeninin analizinde bağımsız örneklem için t-testi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve yaşanılan yerleşim birimi değişkenlerinin analizinde ise tek yönlü varyans analizi One- Way Anova kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumlarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alt problemlere ilişkin yapılan istatistiksel analizler sonucunda cinsiyet ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre tutum puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Anne eğitim düzeyi ve yaşanılan yerleşim birimi değişkenlerine göre tutum puanlarının istatistiksek açıdan anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anne eğitim düzeyi değişkenine göre annenin eğitim düzeyi azaldıkça öğrencinin derse yönelik tutumunun arttığı tespit edilmiştir. Yaşanılan yerleşim birimi değişkenine göre yerleşim birimi küçüldükçe öğrencinin derse yönelik tutumunun arttığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to examine the attitudes of 8th grade students studying at Imam Hatip Secondary Schools towards the History of the Republic of Turkey and Kemalism course, was carried out in the 2021-2022 academic year with 389 (240 girls, 149 boys) 8th grade students studying at seven İmam Hatip Secondary School in Aksaray province. It was carried out with a class student. The problem statement of the research has been determined as:“What are the attitudes of the 8th grade students studying at Imam Hatip Secondary Schools towards the Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course? The attitudes of the 8th grade students studying at Imam Hatip Secondary Schools towards the Turkish Republic Revolution History and Kemalism course were examined according to the variables of ”Gender, Mother Education Level, Father Education Level and Place of Residence“. In the research, ”Attitude Scale towards the History of Turkish Republic Revolution and Kemalism“ developed by Yeşiltaş and Yılmazer (2015) and ”Personal Information Form" developed by the researcher were used as data collection tools. IBM SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data obtained in the research. In the analysis of the gender variable, t-test was used for the independent sample, and one-way analysis of variance was used in the analysis of the mother's education level, father's education level and the residence area. As a result of the analysis, it was concluded that the 8th grade students studying at Imam Hatip Secondary Schools had a high attitude towards the Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course. As a result of the statistical analyzes on the sub-problem, it was found that there was no significant difference between the attitude scores according to the variables of gender and father's education level. It was concluded that there is a statistically significant difference in the attitude scores according to the mother's education level and the place of residence. According to the mother's education level variable, it was determined that the student's attitude towards the lesson increased as the mother's education level decreased. It has been determined that the student's attitude towards the lesson increases as the settlement unit gets smaller, according to the variable of residence. Various suggestions were made in line with the findings obtained in the research.