Sahîhayn'de geçen Benî İsrâîl ile ilgili hadislerin değerlendirilmesi
The review of the related hadith's to Beni Israil mentioned in the Sahihayn
  1. Tez No: 491349
  2. Yazar: OSMAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sahîhayn'de Geçen Benî İsrâîl İle İlgili Hadislerin Değerlendirilmesi adlı yüksek lisans tezi, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, Buhârî ve Müslim'de geçen İsrail oğulları ile ilgili hadislerin ne amaçla seçildiği, hangi kaynaklara başvurularak değerlendirileceği anlatılmıştır. Birinci bölümde; Benî İsrâîl kavramı hakkında kısa ve öz bilgi verilmiştir. İslâm öncesi başlığı altında semâvî kitaplarda; Tevrat, Zebur ve İncil'de nasıl geçtiği anlatılmıştır. İslâm sonrası başlığı altında ise Kur'an ve bizzat hadislerdeki ehl-i kitap, yehûd ve nasârâ şeklinde geçişlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Sahîhayn'de geçen İsrâîl oğulları ile ilgili hadisler Arapça metinleri ile beraber tercümeleri verilerek geniş bir şekilde değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, değerlendirilen bu hadislerden ne gibi mesajların alınması gerektiği aktarılıp bir amaç oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Masters Degree, The review of the related hadith's to Beni Israil mentioned in the Sahihayn, consists of an introduction, two main bodies and a conclusion. In the Introduction, it is explained for what purpose the hadith's of the Israelites mentioned in the Sahih al-Bukhari and Sahih Muslim was chosen and which sources were used to review it. The first main body provides a brief explanation about the term Beni Israil. In the title ''Before Islam'', it is explained how Beni Israil is mentioned in the holy scriptures: Torah, Psalm and the Bible. While in the title ''After Islam'', the Kur'an and personally the hadith's which mention: the people of the book, the judah and the nazarene, as a transition, are given place. In the second main body, the text of the hadith's related to the Israelites which are mentioned in the Sahihayn are written in the Arabic language along with their translations. They are extensively considered in this body. In the conclusion, it is quoted which kind of messages of the considered hadith's should be taken notice of, along with the aim to create a purpose.