Türkiye ve Almanya'da yaşayan Türklerin MMPI-2 kişilik psikopatolojisi beş (PSY-5) ölçekleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of people living in Turkey and Germany terms of MMPI-2 personality psychopathology five scales (PSY-5)
- Tez No: 491350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN ELÇİ HASDEMİR, PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin temel kişilik özelliklerindeki psikopatolojilerinin karşılaştırılması ve bu kişilik özellikleri ile çeşitli değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma, Federal Almanya Cumhuriyeti Bavyera eyaleti Unterfranken ilinin başkenti Würzburg ve Türkiye Cumhuriyeti İstanbul ilinde yaşayan, çalışan veya öğrenim görmeye devam eden bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi; 18 yaş ve üzeri 166 yetişkin gönüllü bireyin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcıların %54.2'si Federal Almanya Cumhuriyeti'nde, % 45.8'i ise Türkiye Cumhuriyeti'nde ikamet etmekte olan bireyler olup; 114 kadın ve 52 erkek gönüllünün katılımı ile oluşturulmuştur. 18 yaş ve üzeri yetişkin gönüllü bireylerin demografik bilgileri, araştırmacı tarafından oluşturulan açık ve kapalı uçlu soruların yer aldığı Kişi Bilgi Formu aracılığı ile toplanmıştır. 18 yaş ve üzeri 166 yetişkin bireye Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri-2 (MMPI-2) uygulanmıştır. Testi yanıtlayan bireylerin temel kişilik özellikleri hakkında genel bir görüş elde etmek amacıyla; kişilerin temel özellikleri hakkında genel bir görüş sağlayan MMPI-2 alt ölçeklerinden Kişilik Psikopatolojisi Beş (PSY-5) Ölçekleri [Saldırganlık (AGGR), Psikotiklik (PSYC), Sınır Tanımama (DISC), Olumsuz Duygulanım/ Nevrotiklik (NEGE), İçe Dönüklük/ Düşük Olumlu Duygulanım (INTR)] incelenmiştir. MMPI-2 testinin Türkiye standardizasyonu tamamlanmış; ancak henüz yayınlanmamıştır. Bu araştırmada elde edilen veriler; Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Sedat Işıklı tarafından MMPI-2 Türkiye normları doğrultusunda hesaplanıp, araştırmacıya araştırmanın analizinde kullanılmak üzere sunulmuştur. Hesaplanan verilerin SPSS paket programı ile çözümlenmesinde: Alt problemlerin gerektirdiği betimlemeler için yığılma ve dağılma ölçüleri, gruplar arasındaki farklar için; normal dağılımlarda iki değişkenden oluşan gruplarda t testi, ikiden fazla değişkenden oluşan gruplarda ise tek yönlü varyans analizi, ölçümler arası ilişkilerin çözümü için de Pearson Korelasyon çözümleme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the psychopathology of the basic personality traits of 18 aged and older adult individuals and to examine these personality characteristics in term of various variables. Research was carried out on individuals who continue working or studying in Wurzburg which is capital of Unterfraken of Bavarian province of the Federal Republic of Germany and the Istanbul of Republic of Turkey.The sample of the research realised with 18 years of age and older 166 adult volunteers' participation and byy using the relational screening model. 54.2 of participants are living in Federal Republic of Germany and 44.8 of participants are living in Republic of Turkey. And research was created with participations of 114 women and 52 men volunteers. The demographic informations of 18 year old and older adult volunteers was collected through the Personal Information Form which includes open and closed questions Minnesota Multiplex Personality Inventory-2 (MMPI-2) was implemented to 166 adult subjects who are 18 aged and older Turkey standardization of MMPI-2 has been completed; but has not been published yet. The obtained datas in this study were calculated by Teaching Member of Psychology Department of Hacettepe University Assist. Dr. Sedat Işıklı, in accordance with the norms of MMP-2 by Turkey norms and they were presented to researcher for use in the analysis of the research. In the analysis of the calculated datas with the SPSS package program:.In order to obtain a general view of the personal caharcteristics of the individuals who responded to the test, Five Scales of Personality Psychopathology (PSY-5) that is one of the MMPI-2 subscales, were examined. PSY-5 Scale gauges Aggression (AGGR), Psychoticity (PSYC), Boundary Recognition (DISC), Negative Affect / Neuroticism (NEGE), Introversion / Low Positive Affect (INTR) of people. Aggregation and dispersion measures for the representations required by sub problems; t test was used for the groups with two variables in the normal distribution, one way variance analysis was used for the groups with more than one variable and Pearson Correlation analysis techniques were used for the analysis of the intermeasure relations.