Mitral kapak prolapsusu: Ortotatik hipotansiyon ve giderilmesinde B-adrenerjik blokaj
- Tez No: 49135
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
MITRAL KAPAK PROLAPSUSU: ORTOSTATİK HİPOTANSİYON VE GİDERİLMESİNDE B-ADRENERJIK BLOKAJ. ÖZET: Mitral Kapak prolapsusunda ( MKP ) Ortostatik hipotansiyon, değişik mekanizmalarla oluşmaktadır fakat sık görülmemektedir. Buna karşın varlığında hastalan oldukça rahatsız eder. Ekokardiyografîk olarak saptanan 122 MKP' lu ( 90 kadın, 32 erkek ) hastada ortostatik hipotansiyonu göstermek için sistotik (SKB) ve diyastolik arteryel kan basınçları yatar durumda ve ayakta ölçüldü, 17 hastada ortostatik hipotansiyon (ayakta SKB 'nda ^ 20 mmHg düşüş ) saptandı; başdönmesi veya bayılma öyküsü, bu hastaların 14 'ünde ( tüm benzer semptomlulann %66.7 'si) gözlendi. Ambulatuvar elektrokardiyogram kayıtlan yapılan ortostatik hipotansiyonlu ve semptomlu 14 hastanın yalnızca ikisinde semptomlar kardiyak aritmilere bağlandı. 4 hastada ise kan basıncı ölçümü sırasında başdönmesi ve I veya bayılma hissi oluştu. Atenolol ile B-adrenerjik blokaj sonrası 1 1 hastada ortostatik hipotansiyonun düzeldiği ve semptomların kaybolduğu saptandı. Tedavi öncesi (TÖ) ortalama S K B yatarken 116 ± 13.1 mmHg ' dan ayakta 88 ± 6.8 mmHg 'ya düştü. Eşlik eden dakika kalp hızı (KH) ise, sırasıyle 86 ± 10.3 vurudan 110 ± 10.9 vuruya yükseldi. Tedaviden 4 hafta sonra (TS) tekrarlanan postural testte ise SKB yatarken 112.9 ± 8.9 mmHg 'lık değerden ayaktayken 107.7 ± 9.5 mmHg 'ya değişme gösterdi. KH ise, sırasıyle 70 ± 6.6 'dan 80 ± 5.8'e yükseldi. Hesaplanan postural % farklar; S K U'ında TÖ ve TS sırasıyle -23.8±3.7 ve -4. 6±2. 5 iken; K H' ınd& sırasıyle 28. 7±1 1.8 ve 14.6± 5.5 idi ve bu fark değerleri eşli t-testi ile karşılaştırıldığında, hem SKB'ında hem de KH'ında tedavi sonrasındaki değişmeler ileri düzeyde anlamlıydı ( p < 0.001, sırasıyle t = -15.5 ve -6.2 ). Bu çalışmada, özellikle tekrarlayan başdönmesi veya bayılma semptomlan gösteren MKP 'lu hastalarda, semptomlann ortostatik hipotansiyonla ilgisi ve hastaların beta- adrenerjik blokere yanıtı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
MITRAL VALVE PROLAPSE: ORTHOSTATIC HYPOTENSION AND ITS TREATMENT BY B-ADRENERGIC BLOCKADE. SUMMARY : Orthostatic hypotension in mitral valve prolapse (MVP), which is found very infrequently, can be due to several different mechanisms. However, when it happens it disturps the patients a great deal. In order to demonstrate the orthostatic hypotension, systolic (SBP) and diastolic arterial blood pressures were measured in the supine and standing positions in 122 patients who were confirmed to have MVP by echocardiography. Orthostatic hypotension was demonstrated in 1 7 patients. 1 4 of them presented with a history of recurrent dizziness or syncope and constitute 66.7 percent of the total number of patients with such symptoms in this series. Although all of these 14 patients reported transient dizziness during periods of ambulatory electrocardiographic recording, in only 2 patients, the symptoms were chronologically related to cardiac arrhythmias. 4 of them described dizziness or near-syncope during the postural test in association with orthostatic drop in blood pressure. Improvement in symptoms and correction of the orthostatic hypotension were demonstrated in 11 patients after beta-adrenergic blockade with atenolol. Before therapy, the mean SBP dropped from 116±13.1 mmHg in the supine position to 88±6.8 mmHg upon standing. The associated heart rate (HR) per minute was 86±10.3 beats and 110±10.9 beats respectively. In repeated postural tests performed after 4 weeks of treatment, the SBP changed from 112.9±8.9 mmHg supine to 107. 7±9. 5 mmHg upon standing and the HR per minute changed from 70±6.6 beats to 80±5.8 beats. The persentage of differences of the postural values before and after treatment was estimated to be -23. 8±3. 7 and -4.6±2.5forSBPand 28.7±11.8and 14.6±5.5 for HR respectively. The results were evaluated using t-test and the change after treatment both in SBP and HR was significant (p < 0.001, t = -15.5 and -6.2 ). In this study, the relationship between orthostatic hypotension and particularly recurrent dizziness or syncope and the patients ' answer to beta-adrenergic blockade were investigated in symptomatic patients with MVP.