OECD ülkelerinde eğitim dışsallıklarının modellenmesi
Modeling of educational externalities in OECD countries
- Tez No: 491351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Eğitim; bireylere bilgi vermenin yanı sıra kişilere beceri kazandırarak topluma ve ülkesine yararlı birey haline getirmesine olanak sağlayan değerler bütünüdür. Eğitim, gerek toplumların gerekse ülkelerin ekonomik refahında ve kültürel açıdan gelişmesinde önemli bir argüman olmuştur. Dolayısıyla da eğitimin insanlar üzerindeki dışsallıkları son zamanlarda daha fazla artmıştır. Beşeri (İnsan) sermaye kavramını ekonomik açıdan değerlendirdiğimizde ise eğitim aracılığıyla iş gücünün üretkenliğini ve verimliğini arttırdığını bununla beraber ülkelerin milli gelir seviyesinde önemli bir rol üstelendiği görülmektedir. Bunun farkında olan OECD ülkelerinin içerisinde yer alan sanayileşmiş ülkeler bilgiye sürekli olarak yatırım yapmayı hedeflemişlerdir. Böylece ekonominin tüm alanlarında üretim, istihdam ve iş gücü yaratarak ekonomik büyümede eğitimin önemini benimsemişlerdir. OECD ülkeleri insan sermayelerini geliştirmek için hayat boyunca öğrenme, öğrendiğini uygulama, yorumlama ve sosyal kültürü eğitimin hemen hemen her alanında ve toplumun tüm kesiminde faaliyete geçirmeye çabalamaktadır. Bu çalışmada, 2005–2012 dönemi yıllık verileri kullanarak OECD ülkelerinde üniversite eğitimi almış bireyler için eğitimin maddi dışsallıklarına dayanan beşeri sermaye kazanç fonksiyonu oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre eğitimin maddi dışsallıkları kamu ücretlerini arttırmaktadır. Özel sektör açısından değerlendirdiğimizde ise bireylerin kazanç primlerindeki artışın ücretleri olumlu etkilediği, vergilerdeki artışın ise büyük ölçüde işçilere yansıtıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Education is a set of values that enable people to acquire skills and make them useful individuals for the country. Education has become an important argument both for the societies and for the economic prosperity and cultural development of the countries. Therefore, the externalities of education on people have increased in recent years. When we evaluate the human capital concept economically, it is evident that the productivity of the labour force not only advances through education but also play a crucial role in the national income levels. Being aware of this fact, the industrialized countries of the OECD continue their information based investments. Thus, they have accepted the important role of the education in economic growth because education contributes to production and employment in all areas of the economy. For advancing their human capital, OECD countries have utilized the culture of lifelong learning in every field by considering everyone. In this study, using the annual data for the period of 2005-2012, a human capital earnings function has been established. This function depends on the material externalities of education for the individuals who have received university education in OECD countries. According to the results of the study, the material externalities of education increase the public wages. When we evaluate the private sector, it is seen that the increase in the earnings premium of the individuals affects the wages positively and the burden of the increase in the taxes is mainly reflected to the workers.