Mermer işlemede iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in marble processing
- Tez No: 491375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünyada doğal taş üretiminde ve ihracatında, Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sektördeki üretimin çevreye, insan ve diğer canlıların sağlığına olumsuz etkileri, önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerin sebebi ile meydana gelen ölümlü iş kazalarının yüksek olması istatistiklerde yer almaktadır. Genel anlamda iş kazası kültürünün oluşturulamamış olması, iş kazalarının en önemli nedenlerinden sayılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kanununun taraflara yüklediği görevlerin yerine getirilmemiş olması da iş kazalarına zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin önemli üretim ve ihracat kaynaklarından mermer ve doğal taş sektörü ele alınmıştır. Araştırma Bursa bölgesindeki önde gelen mermer firmaları ve ocaklarda yapılmıştır. Bu çalışmada, işletmelerden rasgele seçilmiş çalışanlara“Mermer Üretim ve İşlenmesinin İş Güvenliği Açısından Değerlendirilmesi”anketi uygulanmıştır. Anket ile işçilerin çalıştığı ortamdaki risklerin farkındalığı ölçülmüştür. Verilerin SPSS programında işlenmesi ışığında, iş sağlığı ve güvenliği ve iş kazalarının azaltılması ile ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırma yapılan firmalardaki kayıt altına alınmış iş kazaları incelenmiştir. İş kazaları bilgileri toplanarak gruplandırılmıştır. Daha çok hangi olayların işçilere zarar verdiği belirlenmiştir. Kazaların önlenmesinde neler yapılabilir? Sorusuna yanıt aranmıştır. Mermerin toprak altından başlayarak, işlendiği üretim süreci; ocak üretim süreci, fabrika üretim süreci ve ileri işleme yöntemleri olarak 3 aşamada aktarılmıştır. Bu çalışmada ürünün montajına kadar olan kısımda, dikkat edilmesi gereken uygulamalardan ve risklerden bahsedilmiştir. Yapılan anket çalışması, SPSS programı ile istatistik analizi yapılarak ve 0.005 düzeyinde manidarlık veren verilerden yola çıkılarak, elde edilen sonuçlardan yararlanıp, öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is the first place of the production of natural stone and export. The negative effects of the production in this sector on the environment, on the health of human beings and other living beings bring with it significant risks.Generally the biggest reason of this situation is not to create the business culture. When the sides don't replace the responsibility of the business health and safety law prepare the graund for business accidents. In this study we investigate the marble and natural stone sector which are the major source of production and export of Turkey. The research was carried out in the leading marble firms and quarries in the Bursa region. Determine the most damage events to the workers. What can be done to prevent accidents? The answer was sought. The awareness of the risks in the environment where the workbells are working has been measured. Recommendations related to the SPSS program's job health and safety and reduction of work accidents. The registered work accidents at research firms were examined . İnformation of work accidents grouped together. Rather, it was determined which events affected workers. What can be done to prevent accidents? The answer was sought. The production process of marble starting from underground; Production Production Process, Production Process and Advanced Production Methods are transferred in 3 stages. In this work, we talked about the applications and risks that need to be paid attention to the installation of the product. The questionnoire survey was contucted by using statistical analysis with SPSS program and the results abtained by giving significance at 0.005 level were utilized and the suggestion were devebped.