Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye yapılan mali yardımların diğer aday ve potansiyel aday ülkelerle karşılaştırılması
Comparison of the financial assistance subsidized by the EU to Turkey with the other candidate and potential candidate countries
  1. Tez No: 491396
  2. Yazar: ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye yapılan mali yardımların diğer aday ve potansiyel aday ülkelerle karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla yapılan çalışmada AB'ye aday ve potansiyel aday ülkeler, AB mali yardımları, adaylık süreçleri, temel ekonomik göstergeleri, hibe ve kredi şeklinde yararlandıkları mali yardımlar çerçevesinde incelenmiştir. Resmi istatistik kurumlarından alınan veriler doğrultusunda ülkelerin temel ekonomik verileri elde edilmiştir. Söz konusu veriler ile ülkelerin, gayri safi milli hasılaları, kişi başına düşen gayri safi milli hasılaları ve yüzölçümleri baz alınarak ülkelerin elde ettiği mali yardımlar birbiriyle kıyaslanmıştır. Yapılan kıyaslamalar neticesinde, Türkiye'ye yapılan toplam mali yardım tutarının diğer aday ve potasniyel aday ülkelere göre daha fazla olmasına rağmen, kişi başına ve kilometrekare başına düşen mali yardım tutarının diğer aday ve potasniyel aday ülkelerin oldukça gerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the financial assistance provided to Turkey by the European Union with the other candidate and potential candidate countries. For this purpose, in the scope of this study, the candidate and potential candidate countries of the EU have been examined within the framework of EU financial assistance, candidacy processes, main economic indicators, grants and financial assistances they have used in the form of loans. The countries' main economic data have been obtained from the offical statistical institutions. Financial assistance obtained by countries have been compared with each other based on the data on their gross domestic products, per capita gross domestic products and surface area. As a result of the comparison study, it has been observed that while the total amount of financial assistance to Turkey is higher than other candidate and potential candidate countries, the financial assistance per capita and per square kilometer of Turkey are far less compared to other candidate and potential candidate countries.