Sosyal hizmetin yerelleşmesi: Konya Büyükşehir Belediyesi örneğinde belediyelerin rol, kapasite ve imkânlarının değerlendirilmesi
The decentralization of social work: The evaluation of roles, capacities and potentials of municipalities depending on the example of the Konya Metropolitan
- Tez No: 491395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
1980'li yıllardan itibaren kamusal hizmetlerin niteliği ile verimliliği uzun bir süre tartışılmaktadır. Özellikle hizmetler üzerinde yetki sahibi olan kurum ve kuruluşla ile bu hizmetlerin yöneticileri olan idarecilerin değerlendirilip ele alındığı bu süreçte küresel ölçekte kabul edilen yerelleşme fikrinin, hizmetlerin uygulanmasında iyi bir çözüm olacağı ifade edilmiştir. Böylelikle birçok ülke, çeşitli hizmet alanlarına yönelik olarak merkezi yönetimden yerel yönetimlere doğru yetki ve görev devri gerçekleştirmiştir. Yaşanan bu gelişmelerden etkilenen Türkiye de yerelleşme fikrini sosyal hizmet alanında uygulamak için çalışmalar yapmıştır. Türkiye bu süreçte gerçekleştirdiği reformlarla sosyal hizmet alanında belediyeleri ileriye taşımıştır. 2010 yılından itibaren çıkarttığı yasalarla birlikte sosyal alandaki kimi hizmetleri yerel yönetimlere devretmeye başlamıştır. Böylece sosyal hizmet alanında yerel yönetim birimleri özellikle de belediyeler zamanla daha önemli ve fonksiyonel bir kurum haline dönüşmüştür. Bu durum en son çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir Yasasıyla getirilen yeni Büyükşehir Belediye (BŞB) modeliyle daha da güçlenen belediyeler hem mevzuat hem de görev ve sorumluluk alanında önemli bir aktör konumunda olmuştur. Bu bağlamda çalışmanın amacı en son çıkarılan BŞB yasası ile yerel yönetim alanında önemli bir konuma gelen BŞB'lerin sosyal hizmetin yerelleşmesi sürecinde rol, kapasite ve imkânlarının değerlendirilmesidir. Çalışma, Konya ilindeki BŞB ile ilçe belediyelerini kapsamaktadır. Bu çerçevede merkez ile bazı ilçe belediyelerinde sosyal hizmet alanında çalışan idareciler ile mesleki uzman ve çalışanlarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar, kurulan yeni yerel yönetim modelinde BŞB'lerin sosyal hizmet alanında üstendikleri görev ve sorumlulukların mevcut kapasite ve imkânlarıyla tam olarak sürdüremeyeceği varsayımından hareketle yapılmıştır. Araştırma sürecinde sosyal hizmetleri yöneten yerel idareciler ile bunları uygulayanlar tarafından yapılan çeşitli değerlendirmelerden toplanılan veriler içerik analizi tekniği yardımıyla değerlendirilmiştir. Böylece son çıkarılan yasayla birlikte kurulan yeni BŞB yönetim modelinde belediyelerin sosyal hizmetlere ilişkin görev ve sorumlulukları ile mevcut kapasite ve sorunları ortaya konulmuştur. Dolayısıyla araştırma sonucunda ortaya konan sonuçların, gelecekte atılacak yeni adım ve girişimler için yararlı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, there have been different debates on the qualification and efficiency of public services. Especially globally accepted idea of decentralization, in which institutions and organizations responsible for services and administrators of these services are assessed, has been stated as a good solution for the implementations of these services. Therefore, regarding various services areas in many countries, a mandate shift from central administration to local one has been observed. As a consequence of these developments, Turkey has also taken some vital steps to implement the idea of decentralization into the area of social work. With the help of additional reforms, Turkey has made its municipalities one step ahead in the area of social work. Following newly enacted laws, some social works have been assigned to local administrations. In turn, local administrations especially municipalities have been more vital and functional institutions for the area of social work. Soon after the final adoption of the Metropolitan Municipality Law numbered 6360, metropolitan municipalities have been more powerful and played a more active role in the areas of legislation, and duties and responsibilities. Thus, the aim of the study is to assess the roles, capacities and potentials of these more powerful metropolitan municipalities in the period of decentralization. The study covers the Konya Metropolitan Municipality and district municipalities in the city of Konya. In this context, comprehensive interviews with administrators, specialists and practitioners, who work in municipalities and are responsible for social work, were carried out. All interviews were depended on the supposition that municipalities could not maintain the duties and responsibilities for social work due to the lack of current capacity and opportunities. The data obtained from the administrators and practitioners were evaluated by using content analysis method. Therefore, duties, responsibilities and current capacity and problems of the municipalities following the law and new metropolitan municipality administration were presented. That's why, the results of the study are intended to illustrate steps and attempts to be taken in the future.