In the middle of great and small: Turkey's struggle during World War II
Büyük güç ile küçük devlet arasında: Türkiye'nin II. Dünya Savaşı'ndaki mücadelesi
  1. Tez No: 491398
  2. Yazar: MEHMET ALİ ŞENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küçük devletlerin büyük güçler karşısında etkisiz kalması bir kader midir? Veya büyük güçlerin mücadelelerinde arada kalmamak için bir yol var mıdır? Ya da küçük devlet görüntüsünde olup, aslında büyük güçlerle küçük devletler arasında konumlanan ülkeler olabilir mi? Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı boyunca sergilediği duruş, bu anlamda bir model oluşturuyor. Diğer küçük devletler arasında Türkiye, denge politikasına dayanan becerikli diplomasisiyle öne çıktı. Bu tez, askeri ve iktisadi olarak zayıf bir ülkenin, hassas, karmaşık ve değişken dengeler içerisinde, sırtını jeopolitik konumuna ve diplomasi becerisine dayayarak hayatta kalma mücadelesine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Savaşın tam ortasında, savaş dışı kalmış bir ülkenin verdiği mücadele, teorik bakış açısı da dahil edilerek göz ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Is this the fate that the small states would remain passive against the great powers? Or is there a way not be the meat in the sandwich between the great powers' struggle? Or are there states which are looking small, but actually somewhere between great and small? Turkey's stance throughout World War II serves as a model for this type of state. Among other small powers, throughout the war, Turkey came to the fore because of her skillful diplomacy based on policy of balancing. This thesis aims to point out a militarily and economically vulnerable state's survival based on geopolitical position and diplomatic skills within a delicate, complex, ambivalent balance-in other words, this thesis is going to handle the struggle a non belligerent state in the middle of the war by including theoretical outlook.